Друштво

КАТАСТРОФА! Више од 80% младих лекара у Србији размишља да напусти земљу

Више од 75 одсто лекара запослених у здравственом систему Србије размишљало је о одласку из земље, а тај проценат је драматичнији код лакра млађих од 35 година. Њих чак 81 одсто размишља о напуштању земље, резултати су изстраживања о миграцији здравствених радника, што је, како је наведено, растући проблем који би у наредним годинама могао да угрози стабилност система здравствене заштите.

На представљању истраживања ”Миграција здравствених радника из земаља Западног Балкана – анализа узрока, последица и политика” речено је и да је према попису становника Србије у 2011. години укупно 1.186 лекара – грађана Србије радило у иностранству, а да су за одлазак кључни економски мотиви.

– Резултати истраживања су показали да је више од 75 одсто лекара размишљало о одласку из земље – икада у животу или недавно. Тај проценат је још већи (81 одсто) код млађих испитаника до 35 година старости – рекла је сарадник на истраживању у Србији др Маја Крстић.

Она је истакла да су основни разлози због којих лекари желе да оду у иностранство – лоша економска ситуација и ниска примања, незадовољство послом, лоши услови за рад, немогућност запошљавања и непостојање даље перспективе.

Крстић је истакла и да је од 2012. године Лекарска комора Србије издала око 2.000 ”потврда о доброј репутацији” лекарима, уз стално повећање броја издатих уверења.

Истраживање је показало и да је највећи број потврда у прошлој години издат лекарима без специјализације и специјалистима опште хирургије, радиологије, интерне медицине и анестезиологије.

Наводећи да је у Србији крајем 2014. године било 2.644 незапослених лекара, она је рекла да годишњи број уписаних студената није у складу са реалним могућностима за запошљавање у Србији.

На скупу је упозорено и да гуитак великог броја ангажованих професионалаца услед миграција утиче на доступност и квалитет здравствених услуга, а уједно отежава потребан трансфер знања на млађе генерације.

Председник Регионалне коморе Београда Олга Поповић рекла је да је до сада, од почетка године, у Београду издато око 250 захтева за одлазак у иностранство.

– Пола су лекари опште праксе – почетници, а пола лекари сопецијалисти. Они углавном иду у Немачку, а последњих месец и по дана захтеви се углавнном односе на Уједињене Арапаке Емирате, Катар – рекла је Поповић.

Из Националне службе за запошљавање навели су да се на њиховој евиденцији тренутно налази укупно 2.400 лекара опште медицине и око 8.600 медицинских сестара.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!