Више од 75 одсто лекара запослених у здравственом систему Србије размишљало је о одласку из земље, а тај проценат је драматичнији код лакра млађих од 35 година. Њих чак 81 одсто размишља о напуштању земље, резултати су изстраживања о миграцији здравствених радника, што је, како је наведено, растући проблем који би у наредним годинама могао да угрози стабилност система здравствене заштите.
На представљању истраживања “Миграција здравствених радника из земаља Западног Балкана – анализа узрока, последица и политика“ речено је и да је према попису становника Србије у 2011. години укупно 1.186 лекара – грађана Србије радило у иностранству, а да су за одлазак кључни економски мотиви.
– Резултати истраживања су показали да је више од 75 одсто лекара размишљало о одласку из земље – икада у животу или недавно. Тај проценат је још већи (81 одсто) код млађих испитаника до 35 година старости – рекла је сарадник на истраживању у Србији др Маја Крстић.
Она је истакла да су основни разлози због којих лекари желе да оду у иностранство – лоша економска ситуација и ниска примања, незадовољство послом, лоши услови за рад, немогућност запошљавања и непостојање даље перспективе.
Крстић је истакла и да је од 2012. године Лекарска комора Србије издала око 2.000 “потврда о доброј репутацији“ лекарима, уз стално повећање броја издатих уверења.
Истраживање је показало и да је највећи број потврда у прошлој години издат лекарима без специјализације и специјалистима опште хирургије, радиологије, интерне медицине и анестезиологије.
Наводећи да је у Србији крајем 2014. године било 2.644 незапослених лекара, она је рекла да годишњи број уписаних студената није у складу са реалним могућностима за запошљавање у Србији.
На скупу је упозорено и да гуитак великог броја ангажованих професионалаца услед миграција утиче на доступност и квалитет здравствених услуга, а уједно отежава потребан трансфер знања на млађе генерације.
Председник Регионалне коморе Београда Олга Поповић рекла је да је до сада, од почетка године, у Београду издато око 250 захтева за одлазак у иностранство.
– Пола су лекари опште праксе – почетници, а пола лекари сопецијалисти. Они углавном иду у Немачку, а последњих месец и по дана захтеви се углавнном односе на Уједињене Арапаке Емирате, Катар – рекла је Поповић.
Из Националне службе за запошљавање навели су да се на њиховој евиденцији тренутно налази укупно 2.400 лекара опште медицине и око 8.600 медицинских сестара.
Танјуг
To je dokaz da smo „zdrava“ nacija i da nam lekari nisu potrebni:
http://krelac.com/emigracija-nije-za-svakog/