* Британско откриће је додатно актуелизовало питање: да ли је SARS-CoV-2 резултат еволуције или развоја савремених биотехнологија?
___________________________________________________________________________
НАУЧНИЦИ који се на Кембриџу баве биоинформатиком – користећи вештачку интелигенцију – пронашли су у генетској секвенци SARS-CoV-2 осам уметнутих аминокиселина које су идентичне истом фрагменту у једном од људских протеина.
Тврде да се тај уметак налази управо на месту генома, што, вероватно, одређује могућност вируса да уђе у људску ћелију.
У чланку који су објавили, навели су да је апсолутно јединствен јер га нема ни у једном од коронавируса.
Отворили су и најважније питање: како је тај фрагмент завршио у новом корона вирусу?
Да ли се то догодило на еволутивни начин или је вештачки убачен?
Већ су се појавиле тврдње које нису лаичке: да је савремена наука у стању да створи вештачки вирус идентичан SARS-CoV-2.
Зато научници широм света највише пажње посвећују анализирању гена SARS-CoV-2, посебно његовог функционалног дела, који је одговоран за механизам продора у људску ћелију.
Налаз научника из Кембриџа, које је предводио Правин Ананд (биоинформатичар из Nferenceа, који је створио платформу за проучавање биомедицинских информација), импресионирао је многе.
Ананд и његове колеге су објавили: „Невероватно је да је пептид (RRARSVAS) са свих 20.350 хуманих протеина присутан искључиво у једном ENaC протеину. Ово сугерише да се SARS-CoV-2 можда посебно развио да опонаша супстрат људске протеазе“.
Откриће је додатно актуелизовало питање: да ли је SARS-CoV-2 резултат еволуције или развоја савремених биотехнологија?
Руски вирусолог Михаил Шћолканов сматра да је коронавирус „уметак“ стекао услед мутација и да је управо захваљујући њему изазвао пандемију.
Много је више оних који су уверени да је уметнут. И да је све одрађено лабораторијски.
Кембриџско откриће мораће да прође проверу у тзв. мокрим експериментима.
Факти