ЕвроАзија

Кијевску ЕУ-наци хунту треба војно сломити и натерати на безусловну предају

У свом првом председничком говору, Петар Порошенко је изговорио: „Украјина је била и остаће унитарна држава. У Украјини не постоји подлога за федерализацију. Децентрализација власти почеће већ ове године. Једини државни језик у Украјини биће украјински“

Смиривање ситуације не обећава ни овај део говора украјинског председника-тајкуна: Позивам све који нису окрвавили руке да положе оружје. Предложићу пуну амнестију свим становницима Донбаса који сада ратују, а руским најамницима отворићу – коридор за повратак у Русију

Украјинским националистима и америчкој делегацији на челу са Џозефом Бајденом, у којој су били и Џон Мекејн и Викторија Нуланд, сигурно се свидео и овј део Порошенковог говора: „И председнику Русије рекао сам у Нормандији: Крим је украјински и биће украјински и тачка. Ни са ким не може бити компромиса поводом Крима. Исто тако: не може бити компромиса ни поводом европског избора Украјине и нашег државног устројства“

УКРАЈИНСКИ тајкун-милијардер – 48-годишњи Петар Порошенко – положио је данас заклетву у парламенту и постао пети председник те земље од стицања независности 1991. године.

Учинио је то пред председником Уставног суда Украјине Јуријем Баулином који му је предао председничке регалије . Потом је у салу унeта застава шефа државе, под којом је прво потписао указ о свом ступању на дужност главнокомандујућег оружаним снагама.

Инаугурацији је присуствовало 56 страних делегација: 23 су предводили шефови држава, влада и парламента. Србију је представљао саветник председника Србије Иван Мркић.

Порошенко се на Пересопницком Јеванђељу заклео на верност Украјини, а при том је – на украјинском и руском – рекао и ово:

„Кунем се да ћу свим својим делима штитити суверенитет и независност Украјине, бринути о добробити Отаџбине и просперитету украјинског народа, штитити права и слободе грађана. Поштовати Устав Украјине и законе Украјине, да ћу извршавати своје обавезе у интересу свих сународника и да ћу подизати ауторитет Украјине у свету“.

Како се и очекивало, Порошенко је изложио и свој план за мирно разрешење ситуације на истоку земље. При том је нагласио:

„Преузимам дужност председника да бих сачувао и ојачао јединство Украјине. Ја не желим рат, ја не тежим освети. Украјина је била и остаће унитарна држава. У Украјини не постоји подлога за федерализацију. Децентрализација власти почеће већ ове године. Једини државни језик у Украјини биће украјински“.

Још је додао да ће у најскорије време посетити Донбас: са пројектом децентрализације и гаранцијама слободног коришћења руског језика у том региону. 

„Спреман сам да објавимо ванредне изборе у Донбасу ради формирања гарнитуре са којом бисмо могли да водимо преговоре. Позивам све који нису окрвавили руке да положе оружје. Предложићу пуну амнестију свим становницима Донбаса који сада ратују, а руским најамницима отворићу – коридор за повратак у Русију“ – рекао је Порошенко.

Нови украјински председник је, наравно, говорио и о Криму, подвукавши:

„Крим јесте украјински и остаће украјински. И председнику Русије рекао сам у Нормандији: Крим је украјински и биће украјински и тачка. Ни са ким не може бити компромиса поводом Крима. Исто тако: не може бити компромиса ни поводом европског избора Украјине и нашег државног устројства. Све остало се може разматрати за преговарачким столом“.

Порошенко је свој први председнички говор закључио речима: „Сви покушаји унутрашњег и спољног покоравања Украјине наићи ће на најодлучнији отпор“.

Порошенко је казао и да је спреман да одмах потпише економски део споразума о придруживању Украјине ЕУ и да би у Украјини требало да буду одржани ванредни парламентарни избори.

Америчку делегацију предводио је потпредседник САД Џозеф Бајден, који ће у Кијеву разговарати са Порошенком и премијером Арсенијем Јацењуком о „плановима украјинске владе за спровођење демократских реформи, економски развој и смиривање кризе у источном делу те земље“, саопштила је Бела кућа.

Он ће разговарати и са председником Молдавије Николајем Тимофтијем о ситуацији у региону, наводи АФП.

У америчкој делегацији се осим њега налазе и сенатори Џон Мекејн, Рон Џонсон и Крис Марфи, представница Марси Каптур, помоћница државног секретара Викторија Њуланд и амбасадори Ден Баер и Џеф Пaјeт. Баер је амерички изасланик у ОЕБС-у у Европи, а Пaјeт је амабсадор у Украјини.

Белорусију на инаугурацији предсетавља председник Александар Лукашенко.

Међу званичницима су који су присуствовали инаугурацији су и канадски премијер Стивен Харпер, председник Грузије Гиорги Маргвелашвили и руски амбасадор у Украјини Михаил Зурабов.

Реално, Порошенко је објавио рат руском југоистоку земље. Чак и умереним снагама које би се задовољиле федерализацијом Украјине.

 

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!