У свом првом председничком говору, Петар Порошенко је изговорио: „Украјина је била и остаће унитарна држава. У Украјини не постоји подлога за федерализацију. Децентрализација власти почеће већ ове године. Једини државни језик у Украјини биће украјински“
Смиривање ситуације не обећава ни овај део говора украјинског председника-тајкуна: Позивам све који нису окрвавили руке да положе оружје. Предложићу пуну амнестију свим становницима Донбаса који сада ратују, а руским најамницима отворићу – коридор за повратак у Русију
Украјинским националистима и америчкој делегацији на челу са Џозефом Бајденом, у којој су били и Џон Мекејн и Викторија Нуланд, сигурно се свидео и овј део Порошенковог говора: „И председнику Русије рекао сам у Нормандији: Крим је украјински и биће украјински и тачка. Ни са ким не може бити компромиса поводом Крима. Исто тако: не може бити компромиса ни поводом европског избора Украјине и нашег државног устројства“
УКРАЈИНСКИ тајкун-милијардер – 48-годишњи Петар Порошенко – положио је данас заклетву у парламенту и постао пети председник те земље од стицања независности 1991. године.
Учинио је то пред председником Уставног суда Украјине Јуријем Баулином који му је предао председничке регалије . Потом је у салу унeта застава шефа државе, под којом је прво потписао указ о свом ступању на дужност главнокомандујућег оружаним снагама.
Инаугурацији је присуствовало 56 страних делегација: 23 су предводили шефови држава, влада и парламента. Србију је представљао саветник председника Србије Иван Мркић.
Порошенко се на Пересопницком Јеванђељу заклео на верност Украјини, а при том је – на украјинском и руском – рекао и ово:
„Кунем се да ћу свим својим делима штитити суверенитет и независност Украјине, бринути о добробити Отаџбине и просперитету украјинског народа, штитити права и слободе грађана. Поштовати Устав Украјине и законе Украјине, да ћу извршавати своје обавезе у интересу свих сународника и да ћу подизати ауторитет Украјине у свету“.
Како се и очекивало, Порошенко је изложио и свој план за мирно разрешење ситуације на истоку земље. При том је нагласио:
„Преузимам дужност председника да бих сачувао и ојачао јединство Украјине. Ја не желим рат, ја не тежим освети. Украјина је била и остаће унитарна држава. У Украјини не постоји подлога за федерализацију. Децентрализација власти почеће већ ове године. Једини државни језик у Украјини биће украјински“.
Још је додао да ће у најскорије време посетити Донбас: са пројектом децентрализације и гаранцијама слободног коришћења руског језика у том региону.
„Спреман сам да објавимо ванредне изборе у Донбасу ради формирања гарнитуре са којом бисмо могли да водимо преговоре. Позивам све који нису окрвавили руке да положе оружје. Предложићу пуну амнестију свим становницима Донбаса који сада ратују, а руским најамницима отворићу – коридор за повратак у Русију“ – рекао је Порошенко.
Нови украјински председник је, наравно, говорио и о Криму, подвукавши:
„Крим јесте украјински и остаће украјински. И председнику Русије рекао сам у Нормандији: Крим је украјински и биће украјински и тачка. Ни са ким не може бити компромиса поводом Крима. Исто тако: не може бити компромиса ни поводом европског избора Украјине и нашег државног устројства. Све остало се може разматрати за преговарачким столом“.
Порошенко је свој први председнички говор закључио речима: „Сви покушаји унутрашњег и спољног покоравања Украјине наићи ће на најодлучнији отпор“.
Порошенко је казао и да је спреман да одмах потпише економски део споразума о придруживању Украјине ЕУ и да би у Украјини требало да буду одржани ванредни парламентарни избори.
Америчку делегацију предводио је потпредседник САД Џозеф Бајден, који ће у Кијеву разговарати са Порошенком и премијером Арсенијем Јацењуком о „плановима украјинске владе за спровођење демократских реформи, економски развој и смиривање кризе у источном делу те земље“, саопштила је Бела кућа.
Он ће разговарати и са председником Молдавије Николајем Тимофтијем о ситуацији у региону, наводи АФП.
У америчкој делегацији се осим њега налазе и сенатори Џон Мекејн, Рон Џонсон и Крис Марфи, представница Марси Каптур, помоћница државног секретара Викторија Њуланд и амбасадори Ден Баер и Џеф Пaјeт. Баер је амерички изасланик у ОЕБС-у у Европи, а Пaјeт је амабсадор у Украјини.
Белорусију на инаугурацији предсетавља председник Александар Лукашенко.
Међу званичницима су који су присуствовали инаугурацији су и канадски премијер Стивен Харпер, председник Грузије Гиорги Маргвелашвили и руски амбасадор у Украјини Михаил Зурабов.
Реално, Порошенко је објавио рат руском југоистоку земље. Чак и умереним снагама које би се задовољиле федерализацијом Украјине.
Факти
Zaklela se zemlja raju…… porošenko biti će ti gorke Čokolade…….
ko je ovome dao pogrešne gljive?