Министарство спољних послова Србије уручило је протестну ноту амбасадору Хрватске у Србији Гордану Маркотићу због изјаве шефа хрватске дипломатије Мира Ковача у којој се вређа и омаловажава Србија.
МСП Србије сматра неадекватним да се у јавним изјавама хрватских званичника примена закона Србије описује као “повјесна перверзија”, а Србији приписује да је “држава из које су потекли планови за ратове 1990”.
Хрватска грешка у корацима
У хрватским дипломатским круговима почеле су да се јављају прве сумње због начина хрватске блокаде преговора између Србије и ЕУ. Како пише “Јутарњи лист”, позивајући се на искусне хрватске дипломате, пре него што је Загреб блокирао отварање поглавља Србији, шеф дипломатије Миро Ковач прво је требао да за то обезбеди подршку Америке, Немачке или Велике Британије. У супротном, требало је да ћути и тек када се отворе важна поглавља иступи са захтевом да Београд одустане од универзалне јурисдикције за ратне злочине.
Као што је познато Хрватска је блокирала отварање поглавља 23 Србији, а министар Ковач је у интервјуу за “Јутарњи лист”, говорећи о условима које Београд треба да испуни како би задовољио Загреб, навео потпуну сарадњу са Хашким судом и укидање закона о јурисдикцији за ратне злочине на простору читаве бивше Југославије.
“Исто тако је врло јасно да држава из које су потекли планови за ратове “90-их не може да буде судија и полицајац за ратне злочине за све земље бивше Југославије – укључујући Хрватску. Замислите. То је апсурдно, па чак и историјска перверзија, и онемогућава добросуседску сурадњу”, рекао је тада Ковач.
На ову његову изјаву дату 16. априла, српско министарство је одреаговало тек протестном нотом пет дана касније и то последњег дана пред изборну тишину, а уочи српских парламентарних избора 24. априла.
Реагујући на ноту, хрватско Министарство спољних и европских послова је констатовало да је нота само део предизборне кампање, те поновило да Хрватска жели добросуседске и партнерске односе са Србијом.
Протестна нота Београда осим што је закаснела и прилично је безбојна. Како је саопштило МСП, Београд сматра неадекватним да се у јавним изјавама хрватских званичника примена закона Србије описује као “повјесна перверзија”, а Србији имплицира да је “држава из које су потекли планови за ратове 1990”, те да би “уздржавање од оваквих оцена са хрватске стране убудуће допринело унапређењу билатералних односа и добросуседске сарадње”.
Ј. Арсеновић – Вести