У једном краљевачком киоску однедавно дрва за огрев могу да се купе и „на кило”, а купци нису само сиромашни пензионери
Краљево – „Тренутно је нестало џакова од по десет килограма, имамо само ове по 15, а цена је 160 динара.“ Тако продавачица Дана Марић објашњава једном купцу који је застао испред киоска у краљевачкој Доситејевој улици. Киоск је нека врста „пиљаре“, али купац се не занима за изложено воће, поврће, јаја… већ за дрва. Дрва за огрев, букова, храстова, јасенова…, овде се продају на килограм. Роба је квалитетна, упакована у џакове од по десет и петнаест килограма, цепанице су просушене. У сваком џаку има ситнијих за потпалу и крупнијих за касније одржавање ватре.
Поменута продавачица чува „пословну тајну“ и не жели да нам каже колико килограма дрва дневно прода, али сами примећујемо да стално има купаца. Најчешће су то пензионери, млади очеви који, како објашњавају, подгревају једну собу због детета… Онда је један „брижни“ син купио неколико џакова, више од 50 килограма дрва, за мајку у приградском насељу. Свима је, ипак, некако нелагодно кад их упитамо зашто дрва купују на килограм, али зна се да многи немају за камионску или тракторску „туру“ од шест до десет метара дрва колико је за зиму потребно. Јер, метар дрва, што је мање од кубика, у Краљеву кошта 33 евра.
Пошто смо дознали да метар просушеног огревног дрвета тежи најмање 600 килограма, рачуница показује да је зарада од продаје „на кило“ скоро двострука. Зато власника киоска, без сумње довитљивог трговца Бранислава Спасојевића питамо да ли је килограм могао бити и јефтинији.
– Можда јесте, али не урачунавате трошкове стругања, цепања, паковања дрва, џак… Уосталом, ја нудим и исцепана дрва на метар по цени од 40 евра, и то уз доставу на кућну адресу – каже Спасојевић.
Он нам је још објаснио да је нудио и другим власницима продавница и киоска у граду, али су га сви одбијали а понеки и исмевали. Међутим, сада га као добављача траже.
– У почетку, моју понуду само је прихватио један власник риболовачке радње у приградском насељу Рибници и код њега продаја дрва „на кило“ иде добро. Купују највише риболовци када увече крену да чекају сома на Ибру или Западној Морави. Не знам, видећу да ли да улазим у сарадњу са другим трговцима. Углавном код мене у киоску ће дрва „на кило“ бити током целе зиме – додаје Бранислав Спасојевић.
Биће сигурно и купаца, коментаришу пролазници, „јер народ нема пара, поготово их нема, што би се рекло, као дрва“.