Брисел — Просечни глобални привредни раст у наредних пет деценија до 2060. биће три одсто, а Кина и Индија претећи ће у економском погледу САД до 2060.
Ово су предвиђања Организације за европски развој и сарадњу ОЕЦД у којој се наводи да ће се прва економија света, САД до 2060. наћи на трећем месту листе најмоћних светских привреда, иза Кине и Индије, и на једној позицији више од Бразила.
Бруто домаћи производ БДП Азије која ће преузети водећу улогу у светској економији, повећаће се до 2060. за 18, а земаља у успону за 28. одсто.
Удео Кине и Индије у укупном светском БДП достићи ће 50 одсто, а еврозоне ће бити двоструко смањен и сведен на девет одсто, Јапана умањен са седам на три одсто, а САД са прошлогодишњих 23 на 16 одсто.
До 2060. БДП по глави становника биће дуплиран у односу на 2005. у најбогатијим земљама, а у најсиромашнијим учетворостручен.
У Кини и Индији БДП по глави становника 2060. биће уседмостручен захваљујући повећању продуктивности и вишем степеном образовања нација.
Доходак по глави становника у Кини износиће 54.651 долар, а у САД 92.197 долара, док је њихов садашњи однос један према шест у корист САД.
У извештају се посебно скреће пажња на образовање, као важном носиоцу прогреса у многим земљама нпр. Турској, Јужноафричкој Републици, Индонезији и Португалији.
Ова медјународна организација у свом данашњем извештају наводи да ће под претпоставком реализације превазилажења кризе, наставка спроводјења неопходне фискалне политике и започетих структуралних реформи, светска економија у наредних педесет година бележити на годишњем нивоу раст од 2,9 одсто, најбогатије земље два, а земље које нису чланице ОЕЦД 3,9 одсто.
Разлика у привредном расту медју појединим групацијама биће мање уочљива него протекле деценије када су земље у развоју оствариле раст од седам одсто.
Једна од главних кочница привредног раста биће старење становништва услед мањег броја трудноћа и продужетка животног века становништва, тако да ће радни век бити неминовно продуживан. Промене ће бити најуочљивије у Азији, источној и јужној Европи.
Проблемом старења становништва посебно ће бити погодјена Немачка, чији ће просечан годишњи привредни раст за период од 2011-2060. износити 1,1 одсто, док ће у Француској, према прогнози ОЕЦД бити 1,6 одсто, пренео је француски лист Фигаро.
Танјуг