Њујорк — Завршена седница Савета безбедности УН о Косову. Кина и Русија одлучно против укидања Унмика које тражи косовски премијер Тачи.
Косовски премијер Тачи је затражио нову резолуцију о Косову и окончање мандата Унмика.
Представници држава-чланица Савета безбедности УН сложни су у оцени да бриселски споразум представља огроман продор у односима Београда и Приштине и да је сада потребан његова примена, а већина је подржала даље ангажовање УНМИК.
Споразум Београда и Приштине нема никаквог утицаја на статус Косова, већ тај проблем остаје у оквирима Савета безбедности УН и Резолуције 1244, рекао је руски амбасадор при УН Виталиј Чуркин. Русија је против смањење обима активности Унмика, додао је.
“Почетак године је обележио талас насиља над манастирима и српским гробљима. Забринути смо због планова ЕУ и НАТО да се смањи број припадника Еулекса и Кфора”, констатовао је руски амбасадор, упутивши критику и због нетранспарентности у истрази о трговини људским органима.
Кина одлучно против укидања Унмика, рекао је амбасадор те државе при УН Минг Ван. “Ситуација на Косову, посебно на северу је још увек крхка због чега Пенкинг подржава наставак ангажовања Унмика, Еулекса и Кфора”.
“Пекинг поздравља бриселски договор и верује да две стране у дијалогу треба да пронађу узајамно прихватљиво решење”, рекао је он.
“САД подржавају историјски споразум и очекујемо наставак ангажмана две стране у постизању трајног мира”, рекла је амбасадорка САД при УН Сузан Рајс, која прелази на дужност саветника за националну безбедност председника Барака Обаме.
“Задовољни смо да је пола држава чланица УН признало Косово. САД остају пријатељи Косова док је Србија наш дугогодишњи партнер”, додала је Рајс. Она је поздравила мајску привредну посету премијера Србије Америци.
Британски амбасадор Лајал Грант је изјавио да је спровођење споразума кључ европског пута Србије и Косова.
Према речима представника Велике Британије, замах од последња два месеца мора да се настави, а имплементација бриселског споразума је кључна и том смислу наставак подршке УН, Еулекса биће неопходан.
Кфор треба да помогне у осигуравању безбедности, а Еулекс у интеграцији институција на северу у јурисдикцију Косова, рекао је представник званичног Лондона.
Британија, такодје, поздравља напредак Косова у обезбедјивању даљег медјународног признања.
И Француска је истакла значај споразума 19. априла којим се нормализују односи Београда и Приштине и похваљује двојицу премијера због личног ангажовања.
Према речима представника званичног Париза, тај споразум је нови показатељ духа сарадње, а сада две стране морају да раде на његовој примени.
Француска сматра да Београд мора да укине паралелне структуре на северу Косова, а да Приштина мора да обезбеди слободу кретања.
Подршку останку УНМИК на Косову изразили су и стални представници Марока, Азербејџана и Аргентине.
Представник Бакуа истакао је да је Резолуција 1244 правна основа за преговоре, а да су активности УНМИК од велике важности.
Он поздравља напредак који су оствариле две стране договором у Бриселу и истиче да његова земља охрабрује обе стране да пронађу узајамно прихватљва решења.
Јужна Кореја поздравља споразум Београда и Приштине, уз оцену да он представља главни продор у нормализацији односа и велики корак напред за регионалну стабилност.
Он је позвао власти Косова да удвоструче напоре на обезбеђивању сигурности за све на Косову, а нарочито етничких мањина.
И представник Луксембурга је поздравио договор о нормализацији односа који је одлуцујући корак ка помирењу две стране, одајућ признање политичком руководству Београда и Приштине као и представници ЕУ Кетрин Ештон која је успела да доведе до краја деликатне преговоре.
Представник Руанде је истакао да су Србија и Косово показали да могу да се фокусирају на будућност и превазиђу прослост те да је у интересу обе стране је да наставе дијалог.
Амбасадорка Аустралије је такође поздравила договор о нормализацији односа постигнут у Бриселу, уз оцену да ће то помоћи помоћи процесу европских интеграција.
Она је још додала да Србија на северу треба да објасни значај прихватања плана.
Амбасадор Пакистана је истакао да је сада историјски моменат за две земље да успоставе добросуседске односе.
“Ово је нова зора у региону, јер договор помаже помирењу. Етничке поделе морају временом да нестану”, истакао је пакистански амбасадор.
Он је нагласио да Унмик има кључну улогу за стабилност ситуације на Косову.
Истичући значај бриселског договора, представници Тогоа и Гватемале су навели да Унмик и Кфор имају кључну улогу у напредовању дијалога и имплементирању споразума.
За Гватемалу, резолуција УН 1244 остаје релевантан правни оквир за Косово, а присуство Унмик је кључно.
Говорећи на овој седници, премијер Србије Ивица Дачић рекао је да је Србија чврсто решена да оконча прошлост, “коју не може да измени” и да може да утиче на будућност. Он је рекао да извештај указује на постојање и даље значајних безбедносних изазова и додао да је зато веома важно присуство мисије Унмика на Косову и њено даље јачање.
Дачић инсистирао на Унмику
Дачић, који је јуче у Њујорку разговарао са генералним секретаром УН Бан Ки Муном, поручио је да Србија чини све на имплементацији онога што је преузела као обавезу бриселским споразумом, о чему је обавестио и Бана.
Дачић и шеф српске дипломатије Иван Мркић, који је такође у делегацији, инсистирали су у разговорима које су имали да су УНМИК, КФОР и Еулекс гаранти безбедности за српски народ, као и да УНМИК мора да настави да игра важну улогу на том простору.
“Ми ћемо на седници (Савета безбедности) изнети нека наша запажања, примедбе, које се тичу ситуације на терену, нарочито по питању безбедности на Косову и Метохији”, рекао је премијер.
Бан је у редовном тромесечном извештају поздравио постизање споразума између Београда и Приштине и оценио да се ради о историјском достигнућу, оценивши да су тим договором дата значајна овлашћења заједници српских општина.
Он је, такође, позвао две стране да отворе канале комуникације и учине напоре да се споразум спроведе.
У извештају се још наводи да је напредак постигнут у договору око размене официра за везу, што се оцењује као олакшање нормализације комуникације између две стране. Уз похвале за политичко вођство у Београду и Приштини, Бан је поздравио и улогу у дијалогу коју је имала Европска унија.
Шеф Унмика Фарид Зариф поздравио је бриселски споразум и одао признање лидерима Београда и Приштине на исказаној храбрости и мудрости.
Бриселски споразум је “курс са кога не треба да се скрене”, поручио је Зариф на седници Савета безбедности УН посвећеној Косову.
“Споразум представља крупно достигнуће и одлучујући корак напред и за Београд и за Приштину и то би требало да допринесе мирном решењу”, рекао је шеф Унмика.
Он је изразио уверење да ће подршка међународне заједнице помоћи да се одржи позитиван импулс и да се имплементира договор за чију примену је, како је казао, потребна једнако велика одлучност.
У постизању споразума кључну улогу је имала и висока представница ЕУ Кетрин Ештон, као и политичка воља коју су показале обе стране које желе у Европу, истакао је Зариф.
“Заједно смо постигли политички напредак, мир и помирење”, рекао је он.
Према његовим речима, примена споразума захтеваће напоран рад свих страна и активну подршку међународне заједнице, која ће наставити да помаже.
Ипак, ситуација на терену остаје кхрка и претње постоје и северно и јужно од Ибра и не сме се узети здраво за готово да је постигнути процес неповратан, оценио је шеф Унмика.
Он је навео да се Унмик труди да његове активности доприносе стварању координације са међународним факторима и да омогући примену споразума.
РТС, Танјуг