Председник Си Ђинпинг и други кинески лидери присуствовали су данас церемонији поводом 77. годишњице масакра у Нанкингу, масовних убистава и силовања које су починили јапански војници над становништвом тог кинеског града током Другог кинеско-јапанског рата.
Си је у обраћању војницима, студентима и онима који су преживели масакр у децембру 1937. критиковао јапанске ултранационалисте који негирају да су се убиства и силовања уопште десила.
– Они који подржавају правду и воле мир морају да буду изузетно будни и чврсто се супротставе тим погрешним речима и актима. Историја неће дати за право никоме ко негира чињеницу Нанкиншког масакра – рекао је Си.
После интонирања националне химне, учесници церемоније и људи широм града одали су пошту убијенима минутом ћутања, након чега се огласила сирена.
Кина и Јапан тренутно имају затегнуте односе због територијалног спора око ненастањених острва у Источном кинеском мору, које контролише Токио, али на њих право полаже и Пекинг.
Кина је бесна и због тога што је јапански премијер Шинзо Абе дозволио слање јапанских војника за операције у иностранство и посете јапанских званичника, укључујући и Абеа, токијском Јасукуни храму, који одаје почаст и осудјеним јапанским ратним злочинцима међу другим погинулим. Медју њима су и три највиша команданта погубљена због њихове улоге у Нанкиншком масакру.
У Кини је, мимо тога, већ дуго присутно осећање да Јапанци никад нису показали истинско кајање због инвазије и окупације Кине.
Танјуг