Азија

Кина одржала ненајављену војну параду: 40 одсто ратне технике виђено први пут (видео)

ПРЕДСЕДНИК Кине Си Ђинпинг изјавио је данас на војној паради у унутрашњости земље, приређеној поводом девет деценија постојања Народне ослободилачке војске, да она раполаже и самопоуздањем и способношћу да подупре прерастање земље у светску силу.

Си је, обраћајући се војницима из отвореног џипа, у војној униформи, рекао да је Кини данас потребнија него икад снажна војска.

Парада је одржана у бази за војну обуку Џурихе, у региону Унутрашња Монголија. На њој је учествовало 12.000 војника и 600 јединица ратне технике, укључујући више од 100 борбених авиона.

Војни врх у Пекингу је прецизирао да је око 40 одсто наоружања укљученог у параду први пут показано.

Кинези су припреме за параду држали у тајности. Прва вест да ће бити одржава појавила с синоћ. Само десетак сати пре њеног одржавања.

Директан пренос параде вршили су Централна државна телевизија и Међународни и Народни радио Кине.

„Технички“ део параде открила је армијска авијација. Две групе од 17 и 24 борбених хеликоптера Z-19 коси су летели у фромацији налик на бројке „81“ (1. август је дан оснивања кинеске армије).

Полигоном су прошли и главни тенкови Тип-99А, оклопна возила пешадије Тип-04А и оклопни транспортери Тип-08 (ZBL-08), самоходни противтанковски ракетни системи HJ-10, 155 и 122-милиметарски самоходни артиљеријски системи Тип-89 (PLZ-89) и Тип-05 (PLZ-05), као и вишецевни ракетни бацачи калибра 300 мм.

Кина је на овој паради први пут покзала своју најновију интерконтиненталну балистичку ракету DF-31AG. Њен максимални домет је већи од 10.000 км.

У парадном стрју су биле и балистичке ракете средњег домета DF-16 и DF-26, а такође прва у свету укључена у наоружање противбродска балистичка ракета DF-21D, коју кинески и неки страни медији чсто називају „убицом носача авиона“.

Пред публиком и камерама су продефиловали и зенитни ракетни системи HQ-9B и HQ-22, надзвучне противбродске крстареће ракете YJ-12A.

У ваздушном делу параде највећу пажњу је привукао кинески стелс-ловац пете генерације J-20.

Разочарења није било: изнад полигона су пролетела три таква ловца.

Први пут је виђен и ловац Ј-16 коме је намењено да остварује доминацију у ваздуху.

Одмах после њега пролетео је и палубни ловац Ј-15 који је ради тога долетео са јединог кинеског носача авиона „Лиаонин“.

На крају су се појавили кинески „летећи радари“ KJ-2000 и KJ-500.

У говору којим се обратио учесницима параде и сународдницима, Си је, поред осталог, рекао:

„Данас смо циљу препорода нације ближи него икада у својој историји. И зато нам је потребније него икада у нашој историји да створимо моћну армију. Војници и официри, дужни сте да беспоговорно следите принципе и систем апсолутног руководства Партије над армијом и да тежите сваком циљу на који вам она укаже“.

Потом је наставио: „Тврдо верујем да наше Оружане снаге располажу како смелошћу, тако и способношћу да разбију сваког непријатеља који би напао нашу земљу. Наша армија је одлучна да заштити национални суверенитет, безбедност и интересе земље, а има и чиме да то уради“.

Кинеске војне параде су до 1959. биле посвећене годишњицама оснивања НРК.

Последња војна парада у Кини је била одржана 3. септембра 2015-те, поводом 70-годишњице победе у Другом светском рату.

Си је пре две године наредио отпуштање 300.000 војника из највеће стајаће војске на свету, а с друге стране је улагао у развој носача авиона, нуклеарних подморница и борбених авиона с циљем да престигне САД у регионалном, па чак и светском утицају.

Факти

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!