Свет

Кина осваја космос

Кина се са све већом брзином пробија у космос. 2013. године намерава да лансира у орбиту 20 космичких апарата. У случају да у томе успе, престићи ће Русију и САД. Између осталог, Кина планира да у другој половини године лансира истраживачки сателит на Месец. Слетање на Месец биће прво у историји кинеског свемирског програма и нови корак у освајању космоса.

Нова кинеска сонда треба да облети око Месеца, да атерира на њега, пошаље информације о истраживању површине и врати се на земљу. Уколико све буде протекло како треба, то ће бити прво наменско слетање на Месец за 40 година после неуспешног слетања совјетског космичког апарата 70-их година прошлог века.

Кинеска групација у орбити се по броју космичких апарата већ изједначила с руском, а по роковима активног постојања сателита Кина значајно превазилази Русију. Кина се 2010. године први пут у историји космонаутике изједначила са САД по броју лансирања. Тада су обе земље извршиле по 15 успешних стартова у свемир. Притом су кинеске ракете лансирале у орбиту 20 сателита, а америчке 35.

Сад Кина у орбити има 200 космичких апарата – око 20% укупног броја на свету. Од 20 космичких апарата које планира да лансира у орбиту ове године три четвртине ће директно или индиректно бити ангажоване у војне сврхе, изјавио је за „Глас Русије“ директор аналитичког Центра за друштвено-политичка истраживања Владимир Јевсејев:

Кина развија свој програм подводне флоте, атомске подморнице с балистичким ракетама. С ове тачке гледишта за њих је од принципијелне важности да одреде навигацију. Вероватно ће се за навигацију подморница користити управо космички систем. То је једна од намена развоја сателита за везу. Осим тога, Кина постепено повећава могућности везане за мобилне ракетне комплексе. Информације са сателита су такође од критичне важности за њих.

Кина развија свој космички програм у ситуацији кад Америка ствара појас противракетне одбране од Аљаске до Аустралије преко Јапана, Јужне Кореје и Филипина. Америчка ПРО је предвиђена на обуздавање ракетног потенцијала Кине, сматра Владимир Јевсејев. Кина ће на то реаговати из космоса:

Кина ради на могућностима успоравања делатности САД у космичкој области. Она ће посебну пажњу посвећивати границама ПРО због тога што су њене могућности у сфери балистичких ракета ограничене. Очигледно, један од циљева космичког програма јесте добијање потпунијих информација о постојећим америчким базама. Може се говорити о праћењу лансирања ракета приликом развоја елемената америчке ПРО у Азији, савезника САД – Јапана, Републике Кореје и Тајвана.

У току прве деценије овог века Кина је у свој космички програм уложила око 11 милијарди долара. То је отприлике 15 пута мање него САД. Међутим, по темпу раста финансирања космичких програма Кина већ неколико година престиже САД и Русију.

 

Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!