Кина је отворила прву железничку пругу велике брзине за боље повезивање своје покрајине Сињанг, на крајњем западу.
Смањујући за половину време путовања, возови на прузи дугачкој 1.800 километара, за мање од 12 сати повезују Ланжу, главни град суседне покрајине Гансу, са Урумћијем, главним градом Сињанга.
Кинеска телевизија је уживо преносила у петак како кинески супер-брзи воз креће са станицуе Ланжу са 622 путника и конобарицама у народним ношњама националних мањина Сињанга, огромног полупустињског региона на западним границама Кине.
Изграђена за пет година то је прва таква пруга преко планине Ћилиан, више од 5.500 метара надморске висине, дуж старог дела Великог зида.
У Аутономном Региону Сињанга живе Ујгури који говоре турским дијалектом и друге муслиманске етничке групе, с којима се кинеске власти годинама сукобљавају, уз стотине мртвих само од прошле године.
Кинеске државне власти имају дугорочан план интеграције и економског развоја Сињанга, стварањем новог “Пута свиле” ка земљама Средње Азије. Тако ће се 2017. године отворити још једна супер-брза пруга, од Пекинга до Ланжуа која ће време путовања смањити са 41 на 16 сати.
Овог месеца су отворене и друге такве пруге, међу којима између Шангаја и Кантона, која је путовање скратила са 16 на седам часова.
Започета 1999. године, изградња кинеске мреже супер-брзих пруга достигла је 11.000 километара 2013. године што је најдужа таква мрежа у свету, а требало би да 2020. године достигне 16.000 километара.
Изградња је, међутим, била поремећена многим корупцијским скандалима, откривеним после тешке железничке несреће јула 2011. године када је погинуло 40 људи.
Бета