ПЕКИНГ – Следећа кинеска свемирска мисија полетеће између јуна и августа и у орбиту у експерименталном броду понети три космонаута, јавили су у четвртак државни медији, што ће представљати најновију етапу амбициозног плана изградње сталне свемирске станице.
Брод Шенџоу 10 и његова посада биће лансирани из удаљеног космодрома у пустињи Гоби да би се у орбити спојили с модулом Тиангонг 1(Небеска палата), јавила је агенција Синхуа.
Кинески космонаути извели су ручно спајање брода с модулом по први пут прошлог јуна.
Вежбе сусрета и спајања две летилице су важна карика у кинеским напорима да овладају технологијама и логистичким способностима да у орбити направе свемирску лабораторију које би могла да прими космонауте на дуже време.
Кина још заостаје у свемирској технологији за Сједињеним Државама и Русијом. Тиангонг 1 је експериментални модул, а не део будуће свемирск естанице, пренео је Ројтерс.
Свемирска мисија овога лета представљаће најновију представу све већег кинеског овладавања свемирским технологијама и долази у време када су буџетске рестрикције и промена приоритета довеле до обуставе америчких свемирских летова.
То ће бити пета кинеска космичка мисија с посадама од 2003. када је космонаут Јанг Ливе као први Кинез био у орбити.
Кина такође планира да изведе слетање на Месец брода без посаде и употребу месечевог возила. Кинески научници су указали и на могућност слања човека на Месец али не пре 2020.
Танјуг