Сајбер простор директно зависи од сателита и зато ће „космос несумњиво бити главни театар војних дејстава у случају сајбер-рата“, наглашава се у кинеском документу
У извештају се такође разматра развој нових космичких оружја и њихове улоге у могућем сајбер-рату
Кинески аналитичари верују да би та оружја могла да буду адут који би помогао слабијој Кини да одоли нападима САД у случају војног конфликта
КИНЕСКА армија спрема „народни рат“ на интернету који ће бити праћен космичким нападом на сателите противника, уз коришћење како војника, тако и цивила, саопштавају светски медији позивајући се на унутрашњи извештај Министарства одбране Народне Републике Кине.
Извештај је припремило четворо стручњака војно- истраживачког центра у Шангају.
Аутори извештаја разматрају и могућност америчко-кинеског сајбер-сукоба. По њиховој процени, учесници новог рата неће бити само војници, већ и сви они који имају неопходна знања и навике за ову врсту борбе и зато се „сајбер-рат са правом може назвати народним ратом“.
У извештају се предлаже да се промени концепција „народног рата“ – који је некада израдио Мао Цедун. Уз упозорење: следећи рат ће се водити и у интернету.
У извештају се такође разматра могућност развоја нових космичких оружја и њихове улоге у могућем сајбер-рату.
Кинески аналитичари размишљају да би ово оружје било адут који би помогао слабијој Кини да одоли нападима САД у случају војног конфликта.
Сајбер простор директно зависи од сателита и зато ће „космос несумњиво бити главни театар војних дејства у случају сајбер-рата“, наглашава се у кинеском документу.
Пошто је надземне станице, које обезбеђују рад интернета, теже нападати, космички сателити постају природни циљ за напад.
Аутори извештаја идаљестичу да су сателити готово без заштите што их чини потпуно веома рањивим пред нападим противника.
Потенцијални сајбер-рат имаће три правца: нападе у самом сајбер простору, одбрану и подршку (тј. извиђање и прикупљање неопходних података).
Сајбер-напади се деле на „слабе“ и „јаке“.
„Слаби“ сајбер-напади биће усмерени на искључивање, слабљење, нарушавање рада и потпуно уништење сајбер непријатеља. Ово ће подразумевати оштећење сајбер простора, стварање сметњи, оштећивање каблова, слање компјутереских вируса, крађу и искривљавање података, као и „мрежна бомбардовања“.
Мрежне бомбе, сматрају аутори извештаја, морају бити уништене. Јер, кључни циљ непријатеља је паралисање информативне мреже.
„Јаки“ сајбер-напади подразумевају коришћење ракета, ласера и осталих врста оружја која су у стању да дејствују на стање сајбер.простора.
Кинеске власти су одбиле да коментаришу информације о извештају.
Осим тога, Народна Република Кина одбија све оптужбе да се бави сајбер-тероризмом, указујући да се сталним сајбер-нападима баве управо САД.
Факти