Праг — Кинези су током последњег тромесечја протекле године реализовали 36 аквизиција у Европи, док су Европљани у Кини преузели само 26.
Ово је иначе први пут да су Кинези преузели више фирми на старом континенту него обратно, објављено је у Прагу.
У западној Европи Азијати углавном иду на аквизиције, док су у средњој Европи до сада давали предност гринфилд инвестицијама.
Европа треба да се припреми на даљи “јуриш” азијских инвеститора, указао је амерички банкар Кент Холт, који је у прашкој филијали међународне финансијске институције ХСБЦ одговоран за корпоративно финансирање.
Према њему, то што су Кинези преузели више фирми у Европи него Европљани у Кини је још један доказ да се у свету мења равнотежа снага.
Прилив кинеских и уопште азијских инвестиција у Европу ће бити све снажнији, навео је Холт у интервјуу чешком привредном дневнику Хосподаржске новини.
У периоду од 2000. до 2011. највише директиних кинеских инвестиција привукла је Мађарска, више од две милијарде долара.
Инвеститори из Азије сада ужурбано купују уделе у мањим и средњим предузећима првенствено у Немачкој. Привлаче их једнако веома добра историја производа “Мејд ин Џермани”, као и високе квалификације тамошњих инжењера и техничара.
Висока техничка знања у Европи су главни разлог због кога све више азијских фирми сели на стари континент своје истраживачке и развојне капацитете, додао је Холт.
Танјуг