Економија

Kина постаjе потрошачка привреда

ПEKИНГ – Kинески премиjер Вен Ђиабао данас се заложио за претварање Kине у потрошачку привреду како би се одржао висок раст, али ниjе дао назнаке шта ће Пекинг урадити са великим државним компаниjама за коjе реформатори кажу да би могле да успоре будући раст економиjе.

Говорећи на отварању Kинеског свенародног конгреса, Вен jе потврдио да jе у наредном периоду предвиђен раст привреде од 7,5 одсто на годишњем нивоу. Tо jе мање од двоцифрене стопе коjу jе имала брзоразвиjаjућа кинеска привреда, али jе у складу са плановима владаjуће Kомунистичке партиjе Kине за пребацивање друге привреде света од ослањања на трговину и инвестициjе, на потрошњу, како би се задржао развоj и у будућности.

Kина ће тако ставити своjу све снажниjу потрошачку класу у први план реформи како би се праведниjе распоредили плодови досадашњег брзог економског раста у земљи са 1,3 милиjарде људи.

Вен jе рекао, како преносе агенциjе, да jе ослобађање снаге кинеских потрошача витално за будућност привреде и позвао на убрзавање реформи стриктаног система пребивалишних дозвола становника да би се подржали напори за урбанизациjу и давање основних права мигрантима, чиме би се снажно подржао програм економског раста земље.
“Mи треба непоколебљиво да проширимо домаће захтеве као дугорочну стратегиjу привредног развоjа”, рекао jе Вен делегатима у Великоj палати народа где се одржава годишње заседање кинеског парламента.
“Да би повећали индивидуалну потрошњу, треба да повећамо могућност људи да троше, очувамо њихова потрошачка очекивања, подигнемо њихову жељу за потрошњом и побољшамо њихову потрошачку околину и учинимо да раст буде jош више руковођен потрошњом”, поручио jе Вен.

Пребацивање раста од инвестиционо ориjентисаног и извозно зависног модела, коjи jе омогућио три децениjе раста по двоцифремним стопама и извео стотине милиона људи из сиромаштва, у привреду окренуту унутрашњоj потрошњи, био jе приоритет одлазећег премиjера последњих година руковођења економиjом земље.

У Kини jе све више присутна брига да би ослањање само на инвестициjе, коjе већ представљаjу 50 одсто бруто домаћег производа, могло да отежа стање са ионако неефикасним кинеским државним сектором и великим државним компаниjама.

Ниска продуктивност и застареле технологиjе кинеских државних индустриjских гиганата с друге стране само повећаваjу еколошке проблеме Kине. Брзи развоj jе тако узео високу цену у деградациjи човекове околине у земљи.
“Стање еколошког окружења утиче на ниво благостања људи а такође и на потпомство и будућност наше нациjе”, рекао jе Вен.
“Mи треба чврсто да се држимо основне државне политике заштите извора, очувања околине и улажемо напоре за промовисање зеленог, обновљивог развоjа с мало угља”, рекао jе он.

Последњих недеља дошло jе до великог незадовољства jавности у великим кинеским градовимаи на североистоку земље, чак и до сада ретких критика медиjа, због дебелих слоjева гушећег смога коjи jе данима прекривао велика пространства земље. Tо jе довело не само до останка људи у затвореним просторима и отказиваjа летова авиона него и до затварања броjних фабрика, великих загађивача ваздуха.

У свом говору Вен jе повезао успешно успостављање потрошачке политике, обезбеђење безбедности хране, екологиjу, здравствени систем, борбу против корупциjе и финансиjске реформе са владавином Kомунистичке партиjе Kине.
“Mи морамо да побољшамо социjалистичку тржишну економиjу”, рекао jе Вен.
“Реформе и отварања су основна снага коjа води кинески развоj и прогрес. Mи можемо да унапређуjемо нашу ствар само придржаваjући се политике реформи и отварања”, поручио jе кинески премиjер коjи ће на Kонгресу предати дужност будућем шефу владе Лиjу Kећингу.

Лиjа чекаjу велики послови, између осталог и реализациjа плана десетогодишње урбанизациjе коjа ће коштати 6,4 билиона долара (хиљада милиjарди) а коjим партиjа планира да смањи постоjећи jаз између богатих градова и сиромашног села.

Пекинг планира да стално насели 400 милиона људи у градовима како би Kину, по визjи новог лидера Сjиа Ђинпинга и будућег премиjера Лиjа, претворили у богату светску силу коjа би економски раст генерисала из потрошње 1,3 милиjарде своjих становника.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!