У кинеској сонди „Чанге 4“ која се налази на тамној страни Месеца успешно је проклијало семе у минијатурној и вештачкој биосфери, пружајући наду за будућа одржива космичка путовања на велике удаљености.
Сонда је извела прво у историји меко слетање на тамну страну Месеца 3. јануара након 20-дневног путовања са Земље. Током пута, летелица је носила семе памука, уљане репице и кромпира, које се чувало у вештачком стању мировања у затвореном паковању величине седам инча, са ваздухом, водом и земљом.
Биљке су изабране зато што су мале, али издржљиве и које могу расти у ограниченом и тешком окружењу.
Семе је почело да расте када је контрола са Земље почела да их наводњава, а семе памука постало је први лунарни изданак. Биљке су наравно раније узгајане и на Међународној космичкој станици.
Семенке памука су биле прве које су се појавиле, али је и семе уљане репице и кромпира проклијало, рекао је портпарол мисије на прес конференцији.
Биљке се налазе у запечаћеној посуди у сонди у којој је створена вештачка биосфера за коју се кинеска влада нада да ће бити рани претходник много већих пројеката који би једног дана могли бити основа за будућа одржива космичка путовања на велике удаљености.
Кинески „Пиплс дејли“, експеримент је назвао „завршетком првог биолошког експеримента човечанства на Месецу“.
„Узели смо у обзир будући опстанак у космосу“, рекао је професор Кси Генгђин, главни човек експеримента.
„Сазнања о расту ових биљака у ниско-гравитационом окружењу омогућиће нам да поставимо темеље за наше будуће успостављање космичке базе“, додао је Генгђин.
Кина је такође данас објавила и нове видео снимке са тамне стране Месеца.
фото: © Chinese Lunar Exploration Program / AFP/Getty / RT
Super članak i nastavite dalje tako.
Pa postoji život na svakoj planeti samo u drugačijem obliku