ВАШИНГТОН је 4. јануара објавио да укида помоћ Пакистану усфери безбезности јер се лоше држи у борби против „међународног тероризма“.
Потом је указано, додуже не сасвим званично, да ће Исламабад због тога изгубити око 900 милиона долара.
Доналд Трамп је претходно оптужио Пакистан да пружа прибежиште терористима. Пакистански државни врх је то, као и увек раније, демантовао и саопштио да је разочаран што САД игноришу његов „допринос борби против тероризма“.
Али, шта се иза овог брда ваља?
Сви су изгледи да све ово нема никакве везе са пакистанским држањем поводом тероризма. У сваком случају, на том плану ничег новог нема. Пакистан се последњих месеци према тероризму држао као што се држао и последњих година.
Тајна је у томе што је Пакистан 3. јануара – дакле, дан пре него што је оптужен да се слабо носи са терористима – прешао на трговину са Кином у – јуанима.!
Државна банка Пакистана је објавила да је створила све правне претпоставке за коришћење јуана и у трговини са Кином и у заједничким инвестиционим пројектима.
Чак је прецизирала да је јуан у свему изједначила са доларом, евром и јеном.
Ово значи да почиње потискивање долара из једне велике и многољудне азијске земље која је деценијама била у америчкој орбити.
Америчка хегемонија подразумевала је и хегемонију долара. А кинеско-пакистански потез подразумева даље потискивање америчке валуте не само у трговини, поготово нафтом, него и у доларским резервама различитих земаља.
Кина и Пакистан заједно ударају на долар и позиције Сједињених Држава.
Мало је рећи: Исламабад и Пекинг знају шта раде…
Факти