Азија

Кина престигла САД – добила највише директних страних инвестиција

Кина лане привукла 128 милијарди долара директних страних инвестиција – 42 милијарде долара више него САД које су деценијама предњачиле у свету у томе

Кина је лане постигла још једно светско економско првенство – постала је најзначајнија дестинација у свету за директне стране инвестиције и престигла САД које су деценијама предњачиле у томе. То се истиче у најновијем извештају који је крајем ове седмице објавила Конференција ОУН за трговину и развој (УНЦТАД).

САД, које су годинама профитирале из инвестиција, највећим делом из прекограничних фузија и аквизиција и нових пројеката фирми, лане су, према прелиминираним подацима, забележиле пад страних инвестиција за чак две трећине, тојест на 86 милијарди долара. Великим делом је то последица споразума америчке фирме Веризон Комуникејшнс (Цоминцатионс) и њеног британског партнера Водафона којом је предвиђен повратни откуп акција. Због тога је дошло до одлива чак 130 милијарди долара из САД.

Насупрот томе, лане је прилив директних страних инвестиција у Кини порастао на 128 милијарди долара.

Према овом извештају, у САД ће ове године свакако доћи опет до пораста директних страних инвестиција које ће вероватно по обиму опет бити испред Кине. Међутим, раст инвестиција у Кини је веома динамичан па је сигурно да ће опет за коју годину Кина повратити и ово првенство.

Што се тиче Кине, запажа се промена структуре тако да на рачун производних расту све више страна улагања у сектор услуга. А у самом производном сектору све веће је учешће инвестиција у области хај-тех (хигх-тецх) тојест нових технологија.

Кина, која и сама постаје све значајнији инвеститор у иностранству, постаје све атрактивнија за директне стране инвестиције, захваљући такође и новом закону о страним инвестицијама, знатно либералнијем од ранијег, у чему најмногољуднија земља света следи тренд из САД и ЕУ.

Лане је обим свих директних страних инвестиција у свету опао за осам процената – на 1,28 билиона долара, што је други најмањи обим од 2008, тојест од избијања светске финансијске и економске кризе. Не може се очкивати да би се у наредних годину-две у овоме могао постићи некакав радикални преокрет. Инвестторе од улагања изван својих земаља одвраћају крхкост светске привреде и колебања у светској тражњи, затим осцилације у курсу валута, геополитичка нестабилност…

Лане је, ипак, доста економија забележило раст у привлачењу директних страних инвестиција, на пример, ЕУ, која је добила око 267 милијарди (13 посто више него 2013.) или Индија с порастом од 26 посто тј на 35 милијарди долара.

Погоршана безбедност утицала је на смањење страних инвестиција на Блиском истоку и у северној Африци, док су се због пада цена нафте и других берзанских роба инвестиције у Јужној Америци смањиле за 19 процената тј на 153 милијарде долара.

Русија је примила лане директних страних инвестиција у вредности од 19 милијарди долара, тојест око 70 посто мање него 2013.

 

Балкан магазин

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. video sam neko vece kako je u kini-najgori kapitalizam -poput onog u srbiji -radnici za manje od 1e na sat,bez ikakvih prava ,a gazde (i to kinezi) i preko 10 fabrika drze-s jedne strane blokove zgrada gde zive bogatasi cuva policija i privatno obezbedjenje( o markama automobila da ne govorim) s druge strane radnici koji rade kod gazda posle posla trce za dodatni posao po ulicama da bi preizveli.. jedini cilj kineske drzave je kao i kod nas -da stranci,investitori i privatnici pune drzavnu kasu da budzetlije dobro zive -isto kao kod nas-kina nema veze sa komunizmom-cisto robovlasnistvo

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!