Безбедност

Кина-САД: ракетна трка постаје суперсонична

Друго кинеско тестирање суперсоничне ракете се завршило неуспешно. Уређај је отказао убрзо после лансирања ракете. О овоме је 22. августа писао хонкгоншки лист „Саут Чајна морнинг пост“. Два дана раније позивајући се на Пентагон о тестирању је информисало америчко издање Washington Free Beacon. Оно је такође саопштило да су на интернету приказане фотографије првог степена пада ракете.

Кинески медији нису ништа саопштили о тестирању ракете. Такође се разликују подаци о месту лансирања иако се ради управо о лансирању од 7. августа. Америчко издање је навело изјаву представника Пентагона о томе да је то друго испитивање суперсоничне ракете ове године. Ракета која је снабдевена планским суперсоничним борбеним блоком који се одваја од носача, може да нанесе атомски удар по САД. Међутим, по мишљењу главног уредника листа „Војно-индустријски курир“, Михаила Ходаренка, Кина ради на овом оружју, пошто га имају САД и Русија и она је у стању да уђе у овај клуб:

Кина уопште не ради на суперсоничном оружју како би некоме конкретно претила – САД, Индији, у перспективи било којим другим геополитичким и геостратегијским противницима. Ово оружје се производи само с једним циљем. Ако постоји могућност да се на потенцијалног противника утиче и ако друге земље раде на производњи овог оружја, апсолутно је неопростиво не учествовати у његовој изради и тестирању. Тим пре што Кина поседује потенцијалне могућности за производњу оружја ове врсте.

Власник суперсоничних ракета постаје лидер на тржишту оружја, уверени су стручњаци. И Кина намерава да се с ове стране сврста међу лидере. Уједно, тестирање ове категорије ракета говори о покушајима Кине да научи да пробије амерички систем ПРО, убеђен је Владимир Јевсејев:

Кина која има ограничен ракетно-нуклеарни потенцијал ствара такве нуклеарне снаге које би биле у стању да по потреби савладају систем ПРО САД. Кина нема систем ПРО. Не само то, она нема чак ни систем о упозоравању на ракетни напад. У овим условима производња било каквих суперсоничних апарата који могу да савладају стратешки систем ПРО САД представља битну предност Кине.

Кина с извесним ограничењима може да пробије систем ПРО САД, али не може бити речи о значајном продору, сматра Владимир Јевсејев. Његово мишљење дели и Михаил Ходаренок, који сматра да после САД и Русије Кина може постати трећа земља која има своју ПРО:

У пограничне земље које су више пута најављивале своје амбиције да створе системе ПРО могу се сврстати Кина и Индија. Треба створити велико технолошко тржиште како би се направио такав систем и како би се он имао у наоружању. Кина поред свих својих могућности још увек није достигла ниво стварања ПРО. Међутим, сматрам да је то питање најскорије будућности.

Прво тестирање суперсоничне ракете WU -14 Кина је обавила 9. јануара ове године. Оно је било успешно. Ново тестирање без обзира на неуспех сведочи о томе да се трка у суперсоничном наоружању развија на глобалном нивоу.

Наталија Кашо, Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!