КИНЕСКЕ власти су данас саопштиле да немају никакву информацију о бившем сараднику CIA и консултату NSA Едварду Сноудену, који је обелоданио податке о шпијунским активностима на интернету у САД.
„Немамо никакву информацију”, рекла је портпарол шефа кинеске дипломатије Хуа Чунијинг, одговарајући на питање новинара о евентуалном Сноуденовом захтеву за азил.
Компанија Буз Ален Хамилтон отпустила је Сноудена због објављивања података о шпијунским активностима САД, док власти у Вашингтону разматрају да ли да против њега покрену кривичну тужбу.
Америчке власти разматрају да ли да Сноудена оптуже за откривање поверљивих података о надзору телефонских разговора и интернет активности у земљи и иностранству, док истовремено чврсто бране шпијунски програм као меру заштите САД од терориста.
Сноуден (29) се сам представио као особа која је медијима проследила тајне податке, а побегао је у Хонгонг у нади да ће умаћи кривичном гоњењу.
Сноуден је раније радио за америчку обавештајну агенцију CIA где је имао статус који му је омогућавао приступ проверљивим информацијама. Он је рекао да је прикупио документе о програмима надзора док је радио у канцеларији Агенције за националну безбедност (NSA) на Хавајима као радник Буз Алена.
САД су суочене с незадовољством широм света због шпијунских активности које су на основу Сноуденових информација прошле недеље обелоданили лондонски Гардијан и Вашингтон пост.
Шеф америчке Агенције за националну безбедност (NSA) Кит Александер изјавио је да је спорни програм за надгледање комуникације помогао откривању и спречавању неколико терористичких напада.
Он је синоћ у Сенату бранио програм, истичући да је неопходан. „Неколико десетина терористичких аката је помоћу овог програма спречено и овде и у иностранству”, рекао је Александер и додао да ће за недељу дана дати тачан број припреманих терористичких чинова који су спречени.
Факти