О спремности и жељи најмногољудније земље света на бољу билатералну сарадњу са Србијом рекао је данас председник Генералне скупштине УН Вук Јеремић, који се у Кини састао са кинеским председником Сји Ђинпингом на маргинама традиционалног Боао Форума, највеће економске конференције која се ове године одрзава у Азији.
„Ове године нам је указана изузетна част тиме што нам је упућен позив да отворимо традиционални Боао Форум, коме присуствују високи представници свих највазнијих кинеских компанија, као и велики број привредника из Азије и остатка света“, рекао је Јеремић у изјави Тањугу.
Јеремић је отворио Форум заједно са новим кинеским лидером, као и председницима Мексика, Казахстана, Финске и Мјанмара и премијерима Аустралије, Камбоџе и Новог Зеланда.
Србија је, као земља која ове године председава УН, добила прилику да изабере тему и узме централно учешће у једном од округлих столова на Форуму, а опредилили смо се за „Улогу УН-а у међународном економском управљању и однос са Г20“, рекао је он.
„Ово нам је дало посебну видљивост на овом вазном економском окупљању, сто смо искористили за велики број састанака са кинеским предузећима. Позвали смо их да посете Србију и представили предности улагања у насу земљу“, истакао је Јеремић.
Он је додао да је Кина потврдила своје учешће и на расправи о међународном кривицном правосуђу која је заказана за 10. април у Уједињеним нацијама.
У контексту спремности Кине да продуби сарадњу са Србијом, Јеремић је изразио наду да ће до краја године у тој земљи бити уприличен и наступ хора Вива Воx, који је на себе скренуо изузетну пажњу наступом у ГС УН поводом Српске нове године.
Отварајући Форум, који се одржава од 6. до 8. априла у јужној кинеској покрајини Хајнан, Јеремић је честитао новоизабраном руководству Кине, на челу са председником Си Ђинпингом, пожелевши им успех у обављању важних националних и глобалних дужности.
Подсетивши да је током више од три деценије Кина неуморно спроводила политику реформи и све већег ангажовања у свету, Јеремић је оценио да су размере и домет предузимања таквих напора без преседана у аналима историје човечанства.
„Никада раније се наде и перспективе толиких милиона људи нису промениле на боље, тако снажно и тако брзо“, истакао је председник Генералне скупштине УН.
Танјуг