Београд — Генерални секретар највећег кинеског трговинског сајма, Ванг Џипинг позвао је српске привреднике да учествују на највећем сајму малопродаје на свету.
Ванг, који ће сутра представити ту сајамску манифестацију у Привредној комори Србије, рекао је Тањугу да је дошао у Србију да посети традиционале компаније из наше земље са којима сарађује сајам Тхе Цхина Импорт & Еxпорт Фаир.
„Циљ моје посете је да позовем све потенцијалне излагаче, посетиоце и купце – компаније из Србије. Раније је просечно тај сајам посећивало око 200 представника српских компанија, а на претходном сајму је било 324 представника српске привреде“, истакао је Ванг који је и генерални директор Кинеског центра за спољну трговину.
Према његовим речима, велика већина српских трговаца долази да купује на том сајму пазарећи велике износе и затим врше велепродају у региону, а углавном је реч о електронским уређајима, одећи, обући и другим производима за широку потрошњу
„Једна од компанија из Србије је прошлог пута купила кинеских производа у вредности од око шест милиона евра“, рекао је Ванг, додајући да та фирма, поред дистрибуције кинеске робе у Србији, извози и у Хрватску и Црну Гору.
Он је нагласио да је српско тржиште веома важно за извоз кинеских производа, као и добри политичко-економски односи између Србије и Кине. Ванг је рекао да српско тржиште има стратешки положај за кинску робу у региону, као и да Београд постаје дистрибутивни центар одакле кинеска роба иде даље.
Српске фирме које желе да посете сајам или учествују као излагачи могу на сајту сајма да попуне формулар за учешће, у амбасади Кине у Београду или да се пријаве у Привредној комори Србије. Он је нагласио да Србија треба више да извози своје конкурентне производе, а поготово у области пољопривреде, као и да се представи светским компанијама које долазе из 200 различитих земаља.
„Први пут сам у Београду и попут многих Кинеза имамо осећај блискости. Скоро сви Кинези су гледали филмове Мост и Валтер брани Сарајево и знају да певуше те филмске мелодије и имају пријатељско осећање према овој земљи“, додао је Пинг.
Сајам има више од милион квадратних метара изложбеног простора и на тој манифестацији излаже 24.000 кинеских компанија. Кинески увозно-извозни сајам је познат и као Кантонски сајам (Цантон Фаир) који се одржава у граду Гуангџоу од 1957. године два пута годишње у јесен и пролеће.
Кантонски сајам је важан канал кинеске спољне трговине и демонстрација је политике отварања ове земље и има кључну улогу у унапређењу развоја спољнотрговинске размене Кине, као и економских и трговинских веза између Кине и целог света. Та манифестација је, такође, позната и као „Кинески сајам број 1“.
Тај сајам има најдужу историју, највећи обим, најпотпунији избор изложби, најбољи пословни обрт у Кини и највећи број купаца из целог света.
Танјуг