Србија

Кина својој армији први пут дозвољава неочекиване и превентивне ударе

* До промене у војној стратегији Кине дошло је након упозорења потпредседника САД Мајкла Пенсу Пекингу да ће доћи до хладног рата између две земље уколико Кина не коригује своју и економску и војну политику

_______________________________________________________________

КИНА – која се са Сједињеним Државама за статус водеће економске силе света – одлучила је да промени своју војну стратегију. Да је усагласи са својом нараслом економском моћи.

Протеклих деценија Народно-ослободилачка армија Кине се спремала за одбрамбене ратове, а однедавно су њени генерали добили зелено светло да измене приоритете, односно да у стратегију укључе и „превентивно планирање“ ради извођења и „неочекиваних удара“.

Поједностављено, ово значи да кинеске оружане снаге добијају мандат за извођење превентивних удара и пре него што Кина буде нападнута.

Добро обавештени лист South China Morning Post оценио је да народно-ослободилачка армија Кине на крилима развоја својих војних технологија напушта „деценијске самоодбрамбене координате“ јер нове војне технологије изискују да се не буде само у „позицији чекања“.

Кинески војни врх је ово назвао „подизањем нивоа стратешког планирања ради предвиђања тока модерних копнених војних конфликата и контроле над њима“.

Војни врх Кине променама у војној стратегији жели да обезбеди и тешњу координацију дејстава својих копнених ваздухопловних снага.

Кинески војни експерт Сун Џунпин је поводом свега рекао:

„У будућим сударима копнених снага битке се могу водити и високо у планинама и на острвима, а то налаже координацију и сарадњу са другим родовима војске“.

Сун то прећуткује, али је све ово повезано са ширењем сфере утицаја Пекинга и повећањем напетости између Кине и Сједињених Држава.

Зато Кина преноси тежиште и на коришћење беспилотних летелица. Борбених и шпијунских.

До промене у војној стратегији Кине дошло је након упозорења потпредседника САД Мајкла Пенсу Пекингу да ће доћи до хладног рата између две земље уколико Кина не коригује своју и економску и војну политику.

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!