Букурешт — Кина је покренула кампању у Источној Европи да би обезбедила пословне везе у региону у којем се за утицај надмећу ЕУ и Русија, оцењује Асошиејтид прес.
Кинески премијер Ли Кећианг у пратњи око 300 челника кинеских корпорација, састао се јуче у Букурешту с лидерима 16 земаља Источне Европе.
Аналитичари оцењују да је Кина заинтересована за енергенте и сировине за своју привреду, као и за јефтину радна снагу, пошто у Кини расту плате. Заједно с јачањем валуте у Кини, раст трошкова рада може угрозити њен извоз на којем заснива своју економску снагу.
“Наша сарадња има политчки и привредни значај. Наша је дужност да планове преведемо у стварност”, рекао је Ли после састанка.
Ближе везе донеће “велике инвестиције и водити расту трговине”, рекао је Ли додајући да је Кина заинтересована за инвестиције у инфраструктуру, обвновљиву енергију и пољопривреду.
Посебно је значајно време овог самита – за некоилико дана ЕУ треба да потпише политичке и трговинске споразуме с више земаља региона.
Свих 16 источноевропских земаља чији су се премијери окупили у Букурешту на састаку с Кинезима, има комунистичку прошлост, наводи агенција АП, додајући да су сада у различитим фазама евроинтеграција. Неке, попут Румуније, Пољске и Мађарске су у ЕУ, друге, попут Србије, желе да уђу у ЕУ, али су још под утицајем Русије, доминанте силе у региону.
Кина је током комунистиче ере имала добре односе с источноевропским земљама. Поред повремених спорова због састанака званичника с тибетанским духовним вођом далај-ламом или акција против кинеских досељеника-трговаца, Кина нема политичких проблема са земљама Источне Европе које је не критикују због људских права као Запад.
Пошто Западна Европа преживљава економске проблеме, а Русија врши притисак на неке владе у региону, неке од источноевропских држава су економске партнере потражиле на даљим дестинацијама, наводи АП.
“Сви траже инвестиције и финансијске обавезе од Кине. Кинези желе приступ трговини и посебно су заинтересовани за пољопривредни сектор у региону”, рекао је аналитичар Стандард банке из Лондона Тимоти Еш.
Кини би успостављање снажнијих односа обезбедило улаз на тржиште у ЕУ које је највећи светски економски блок.
Ли је на самиту у Букурешту поновио понуду Кине за 10 милијарди долара кредине линије за источноевропске земље, што је прошле године изношења понуде у Пољској дочекано скептицизмом.
На самиту је Кина најавила више прелиминарних пословних споразума.
Између осталог је заинтересована за инвестиције у нуклеарну енергију и енергију ветра у Румунији, као и за увоз говедине и свињетине.
Такође ће помоћи обнову железничке линије између Будимпеште и Београда, после чега би вожња возом требало да траје три уместо осам сати како је сада.
Бета