Свет

Кина у походу на светски капитал

Пекинг — Кина је формирала нови фонд из кога ће се финансирати преузимања компанија у иностранству, а чији циљ ће бити и промовисање националне валуте у свету.

У покушају да повећа инвестирање у иностранству, влада у Пекингу је креирала нови фонд вредан 12 милијарди јуана (1,9 милијарди долара), саопштила је групација “Шангај интернешнел”, а пренела немачка медијска кућа “Дојче веле”.

Групација је навела да је одговорна за рад фонда који је описала као “највећи фонд такве врсте у историји” Кине.

Осим што ће финансирати аквизиције у иностранству, фонд такође има за циљ промовисање шире употребе кинеске валуте, јуана, који се у иностраним трансакција назива ренминби. Поред тога, званичници Кине су обећали да ће учинити Шангај глобалним финансијским центром у наредне две деценије, тако што ће промовисати употребу јуана у међународном пословању.

Кина инвестиције свет“Фонд иза кога стоји јуан помоћи ће домаћим компанијама да у иностранству потраже прилике за инвестирање”, пренео је дневни лист “Шангај дејли” изјаву заменика гувернера кинеске централне банке Љуа Шијуа. 

Планирано је да фонд буде увећан на 50 милијарди јуана, а путем зајмова и издавања обвезница могуће је да достигне и 150 милијарди јуана. 

Власти Кине желе да се домаће компаније одваже на инвестирање у иностранству, будући да очекују да ће тренутно економско успоравање индустријализованих држава створити повољне услове за пословне аквизиције. 

Кинески државни инвестициони фонд (Кинеска инвестициона корпорација – ЦИЦ), вредан 410 милијарди долара, је прошле недеље примио ињекцију капитала од 50 милијарди “зелених новчаница” од централне банке у Пекингу, намењену инвестирању у презадужену Европу и ресурсима богатој Латинскоју Америци. 

Формиран 2007, ЦИЦ је у јануару купио удео од осам одсто у највећој британској компанији за прераду воде “Темз вотер”. 

Кинеска приватна компанија за производњу грађевинске опреме “Сани хеви индустри” недавно је купила немачку грађевинску фирму “Пуцмајстер” за 360 милиона евра (470 милиона долара).

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!