Наука и Технологија

Кина укинула анонимност и псеудониме на интернету!

ПОЛА МИЛИЈАРДЕ КИНЕЗА МОРАЋЕ ОДСАД ДА ОТКРИВА ПРАВА ИМЕНА, ДА РЕГИСТРУЈЕ ПОДАТКЕ ИЗ ЛИЧНЕ КАРТЕ, ЧАК И СВОЈЕ ТЕЛЕФОНЕ

  • Парламент Народне Републике Кине: електронска мрежа мора остати под контролом државе и помагати економском расту земље
  • Све ће ово стартовати од 16. марта. А изгледаће овако: уместо псеудонима, на пример „Бивши“, корисник ће морати да наведе своје право име и презиме. Па остало… Уколико не, сајт ће вам блокирати страницу. Потом ће је и потпуно обрисати 

        КИНЕСКЕ власти су направиле праву револуцију у националном сегменту интернета. Јер: забраниле су сваку анонимност и све псеудониме!

        Пола милијарде кинеских корисника мораће одсад: да открију своја права имена, да региструју податке из личне карте, чак и своје телефоне.

        Све ће ово стартовати од 16. марта. А изгледаће овако: уместо псеудонима, на пример „Бивши“, корисник ће морати да наведе своје право име и презиме. Па остало… Уколико не, сајт ће вам блокирати страницу. Потом ће је и потпуно обрисати.  

        Кинески део интернета већ има јасно дефинисане задатке. На специјалној седници парламента Народне Републике Кине законодавци су наложили – електронска мрежа мора остати под контролом државе и помагати економском расту земље, односно нема слободе говора и имунитета у приватном животу. Генерално, све је управо онако како је Кинезима завештао њихов велики вођа – председник Мао Цедунг.  

        Прва жртва виртуелног простора у Народној Републици Кини је писац Ли Те – добио је 10 година затвора за позиве на интернету на борбу за демократију. Међутим, највећу узбуну је изазвала реакција блогера на догађаје у месту Укан.

        Тамо су десетине хиљада људи – први пут у историји Народне Републике Кине – протерале локално руководство да би одбраниле своје право на земљу. Захваљујући специјалним мрежама, о овом протесту је сазнао читав свет, док је власт пошла на компромис са бунтовницима.  

        Кина већ одавно блокира приступ Твитеру, Јутјубу и Фејсбуку. Њене власти сматрају да та мера као и нове забране морају да заштите земљу од понављања „арапског пролоћа“ у чијој реализацији су социјалне мреже одиграле последљу реч.

        Крајем 2012. године земља планира редовну промену највишег руководства, а томе не сме ништа да засмета.

        Придедио: Г. Шимпрага

 

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!