Кина планира да уложи 3.500 милијарди јуана, односно, 503 милијарде долара, у експанзију свог железничког система до 2020. године, пошто се окреће инвестицијама у инфрастуктуру како би подупрла привредни раст и побољшала повезаност у целој земљи.
Планом се предвиђа да мрежа брзих пруга обухвати више од 30.000 километара, преноси агенција “Блумберг” позивајући се на податке изнете на брифингу Информативне канцеларије Државног савета у Пекингу.
Пруге, чија је дужина око 6,5 пута већа од релације између Њујорка и Лос Анђелеса, обухватиће 80 одсто великих градова у Кини.
Предвиђено је да се брзе железничке линије широм земље повећају за више од 50 одсто у периоду од пет година, од чега ће корист имати кинеске компаније, које се баве теретним железничким превозом, као што је ЦРРЦ, али и железничке грађевинске фирме, попут “Цхина Раилwаy Цонструцтион Цорп” и “Цхина Раилwаy Гроуп”.
Раније ове године, Кина је први пут укључила приватна предузећа у пружање услуга међуградског железничког превоза на копну, у оквиру настојања председника Сји Ђинпинга да модернизује транспортну мрежу земље због успоравања раста друге по величини светске економије, наводи њујоршка агенција.
Кина ће такође, према објављеном плану, свој систем железничког транспорта у градовима појачати са додатних 3.000 километара пруга.
Крајем 2015. године, Кина је имала 121.000 километара пруга, укључујући 19.000 километара брзих железница, наводи се у објављеном сажетом извештају о саобраћају. САД су, према последњим доступним подацима Светске банке, имале 228.218 километара железницких пруга крајем 2014. године.
Управник државне железничке управе, Јанг Јудонг, рекао је на брифингу да ће кинеска влада позвати приватне инвеститоре да учествују у финансирању приградских и регионалних железничких линија.
Акције компаније ЦРРЦ на трговању у Хонг Конгу напредовале су данас за 1,5 одсто, грађевинска железничка компанија “Цхина Раилwаy Цонструцтион” је ојачала за 2,1 проценат, а “Цхина Раилwаy” група за 0,8 посто, наводи “Блумберг”.
Танјуг