Експерти из великих привреда у развоју постигли су консензус о оснивању развојне банке БРИКС. Циљ да употпуне постојеће финансијске институције као што је Светска банка
Експерти из великих привреда у развоју које су у наглом успону (БРИКС) постигли су консензус у Чонгкингу у Народној Републици Кини о оснивању развојне банке БРИКС, чији је циљ да употпуни постојеће глобалне финансијске институције као што је Светска банка, саопштила је кинеска државна новинска агенција Синхуа.
“На претходном форуму одржаном пре мартовског самита БРИКС у Њу Делхију, још увек смо расправљали да ли је потребно оснивање ове банке, а сада говоримо о томе како да је оснујемо”, рекао је Љу Јуфа, заменик директора Кинеског института за међународне студије.
Форум представника стратешких института из Бразила, Русије, Индије, НР Кине и Јужноафричке Републике, део је напора тих земаља да оснују развојну банку БРИКС.
Сада земље БРИКС чине скоро половину светског становништва.
Две чланице БРИКС (НР КИна и Индија) су међу пет водећих националних привреда у свету мерено паритетом куповне моћи (ППП, према тржишним ценама), а четири (још и Русија и Бразил) међу водећих 10.
Према Синхуа, стручњаци истраживачких организација су саопштили да ће њихов договор о неопходности и практичности оснивања банке бити предочен званичницима пет држава БРИКС.
Консензус постигнут на форуму садржи три кључна аспекта, а то су: потреба стварања правног оквира, потреба успостављања теоријског оквира и потреба наставка расправе о техничким питањима, рекао је Љу.
Прво од ових питања дефинише правни статус банке, друго има за циљ да објасни њену сврху, а треће је намењено томе како би банка требало да буде вођена и капитализована, као и другим специфичним питањима.
Х.Х.С Вишванатан, саветник престижног индијског фонда “Обзервер рисрч”, рекао је за Синхуа да наредни Форум треба да буде одржан у ЈАР пре наредног самита БРИКС у идуће године.
Вишванатан је казао да Индија очекује што скорије формирање банке.
Иако није постављен временски рок, свих пет земаља су сложне око наредног корака, а то је осмишљавање организације банке, удела капитала, управе и других питања, казао је индисјки стручњак.
На мартовском самиту у Њу Делхију, лидери БРИКС позвали су своје министре финансија да испитају изводљивост и одрживост банке, као и да успоставе заједничку радну групу за даља проучавања, и доставе извештај пре наредног самита.
У Декларацији из Делхија, објављеној после самита, речено је како је циљ нове развојне банке “мобилисање ресурса за инфраструктурне и одрживе развојне пројекте у земљама БРИКС и другим привредама у успону, као и да пружи подршку постојећим напорима мултилатералних и регионалних финансијских институција за глобални раст и развој”.
Износећи разлоге за оснивање развојне банке БРИКС, многи стручњаци су критиковали постојеће глобалне финансијске институције, нарочито СБ, због тога што не даје адекватна средства за преко потребне велике инфраструктурне пројекте у БРИКС и другим земљама у развоју, пренела је Синхуа.
Од оснивања ММФ и СБ на крају Другог светског рата на челу двеју главних светских финансијских иснституција су представници земаља Западне Европе и Сједињених Америчких Држава.
Према Синхуа, уколико буде пажљиво осмишљена, развојна банка БРИКС ће имати потенцијал да преобликује глобалну агенду развоја.
Агенција примећује како мултилатералне банке као што у СБ, развојне финансијске институције у Азији и Африци, нису знатно порасле у смислу укупног износа исплаћених кредита, и то у време када тражња за средствима за инфраструктуру и социјалну трансформацију расте несмањеним темпом у земљама БРИКС и привредама у успону.
Развојна банка БРИКс би пак помогла и ефикасном усмеравању штедње доступне у економијама у успону ка инфраструктури и социјалном развоју у регионима ван развијеног света, па тако и уравнотезезњу глобалне економије, закључила је Синхуа.
Танјуг