ВАШИНГТОН – Кина је у понедељак лансирала велику ракету која је достигла 10.000 километара изнад земље, што је највећа суборбитална висина достигнута још од 1976, саопштили су амерички научници са универзитета Харвард.
Џонатан МекДовел, астрофизичар из Харвард-Смитсонијен центра за астрофизику, рекао је да је ракета лансирана из центра за лансирање сателита у Сичангу у западној Кини.
Кина је навела да је ракета носила научну оптему за проучавање земљине магнетне сфере.
Амерички научник каже да ракета може бити коришћена у будућности за ношење антисателитског наоружања на сличним путањама, али да нема података који би указивали да је лансирање урађено да би се испитале те могућности, пренео је Ројтерс.
Сједињене Државе су забринуте због кинеског развоја антисателитских способности након што је испалила ракету на један од својих сателита који је престао с радом у орбити 2007. стварајући огромну количину отпадака у орбити.
Лансирање кинеске ракете од понедељка слично је лансирању ракете Блу Скаут Јуниор које су извело америчко војно ваздухопловство 1960-тих ради испитивања земљиног магнетизма, рекао је МекДовел.
Лансирање је уследило мање од недељу дана након што је амерички заменик секретара одбране Ештон Картер представио оно што је назвао „дугим кашњењем“ напора за обезбеђење националне безбедности сателита САД и развоја начина да се парира свемирским способностима могућих противника.
Пентагон је такође објавио 83 стране извештаја о развитку кинеске војске у коме су наглашавају све веће кинеске свемирске могућности и каже да Пекинг предузима разне активности с циљем да спречи своје противнике од коришћења објеката у свемиру током криза.
Представник Пентагона је одбио да коментарише кинеско лансирање ракете, навела је агенција.
Танјуг