Наука и Технологија

Кинеска свемирска летелица слетела на Месец (видео)

Кинеска истраживачка свемирска летелица „Чанге-3“ успешно је слетела у суботу на површину Месеца, чиме је Кина постала прва земља која је то учинила током последњих 37 година, известили су кинески државни медији.

На кинеској државној телевизији приказане су слике површине Месеца у тренутку кад је летелица дотакла тло, пренео је АП

У саставу летелице је свемирски модул и први кинески луноход „Јујту“ или „Зец од жада“, тежак око 100 килограма, који може да развије брзину од 200 метара на сат.

Самоходни луноход напустиће „Чанге-3“ и почети тромесечну мисију истраживања геолошке структуре и материја на површини Месеца у недељу, навео је Итартас.

Назив космичкој летелици „Чанге“ дат је по имену древне кинеске богиње Месеца, а луноходу по зецу који је, према кинеској митологији, био њен љубимац.

Кина је, у оквиру програма проучавања Месеца, 2007. године лансирала летелицу „Чанге-1“ која је за 16 месеци сачинила тродимензионалну карту месечеве поврсине високе резолуције.

На Месец је Кина 2010. године упутила другу истраживачку летелицу ради фотографисања области у којима би могао да слети космички апарат, а лансирање „Чанге-3“ означио је почетак друге фазе истраживања тог природног земљиног сателита, који подразумева излазак летелице у месечеву орбиту, приземљење на површину и њен повратак.

У трећој фази, 2017, на Месец ће бити лансирана још једна летелица, чији ће задатак бити допремање на Земљу узорака месечевог стења.

Прве астронауте Кина планира на Месец да упути после 2020. године.

„Чанге-3“ је успешно лансиран 2. децембра из Центра за лансирање сателита Сјичанг у југозападној Кини, у оквиру мисије коју су претходно спровели још САД и бивши Совјетски Савез.

Приземљење летелице на Месец последњи је корак у амбициозном кинеском свемирском програму, који се доживљава као симбол подизања кинеског статуса у свету и њеног технолошког напретка, деценију пошто је Кина упутила првог космонаута у свемир, уочи планираног постављања сталне свемирске станице до 2020. године и евентуалног слања космонаута на Месец, оценио је АФП.

 

Танјуг

фото: Ксинхуа

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!