Кинески хекери упали су у компјутерски систем Њујорк тајмса током последња четири месеца, украли лозинке новинара и трагали за документима о истрази богатства породице кинеског премијера, овјавио је данас тај лист.
Напади су уследили пошто је лист 25. октобра објавио чланак о богатству премијера Вен Ђиабаоа, и о томе да су његови рођаци зарадили милијарде долара у пословним трансакцијама.
Њујорк тајмс је навео да је успео да се ослободи пирата и обезбеди од нових упада уз помоћ струцњака за интернет безбедност.
„Кинески хакери користили су методе које су консултанти повезали с методама које је кинеска војска користила раније да уђе у мрежу Тајмса“, навео је лист преносећи податке које су прикупили стручњаци.
Хакери су се домогли електронске поште и докумената уласком у имејл налог шефа бироа у Шангају Дејвида Барбозе, који је писао о истрази о богатству Вен Ђиабаоа, и у налог бившег шефа бироа у Пекингу Џима Јардлија, садашњег шефа бироа за јужну Азију у Индији.
„Могли су да начине велику штету нашим системима“, рекао је шеф Тајмсовог одељења за комуникације Марк Фронс. Прва мета су, како изгледа, били мејлови Дејвида Барбозе, наводи Њујорк тајмс.
„Изгледа да су тражили имена извора који су дали информације Барбози“, навео је лист.
Лист је затражио од компаније АТ&Т која надзире интернет мрежу да обрати пажњу на сваку неуобичајену активност чим су му кинески званичници пренели да ће испитивање богатства породице Вен Ђиабаоа имати „последице“.
Амерички Федерални биро за истраживање (ФБИ) упознат је с овим хакерсим нападима. Тајмс је 7. новембра ангажовао фирму која се бави интернет безбедношћу кад су напади постали редовни.
„Ако проучите сваки напад одвојено, можете рећи ‘то је кинеска војска'“, рекао је званичник те фирме Ричард Бејтлих.
После више месеци истраге, стручњаци су и даље несигурни како су хекери првобитно ушли у компјутерски систем листа, наводи се у извештају Њујорк тајмса. Лист додаје да нису оштећени подаци о клијентима и да су остали заштићени подаци о истрази породице Вен.
Кинеско министарство одбране демантовао сваку везу с тим упадима и навело да кинески закони забрањују хаковање и друге потезе којим се нарушава интернет безбедност и да су оптужбе Њујорк тајмса да кинеска војска организује сајбер нападе „непрофесионалне и неосноване“.
Бета