Пекинг — Кинеска валута се први пут нашла међу десет светских валута којима се највише тргује, показао је извештај Банке за међународна поравнања.
Према том извештају, јуан је престигао шведску круну и новозеландски долар и попео се на девето место. Трговање јуаном, чији је званични назив рен-мин би, у последње три године је више него утростручен.
Истовремено је смањена међународна улога евра, пренела је агенција АП.
Ове године је промет кинеском валутом достигао просечно 120 милијарди долара дневно. У 2010. години када је БИС спровела претходно истраживање, трговање јуаном је било око 34 милијарде долара и био је на 17. месту. Амерички долар, евро или јапански јен, јуан ће тешко надмашити. Просечни дневни обрт трансакција у доларима ове године у просеку износи 4,65 билиона долара.
Узрок померања кинеске валуте је експанзија пословање у иностранству, навела је БИС, која је и организација централних банака. Према писању медија, успон јуана указује на међународни карактер ланаца снабедевања и флексибилност коју неке фирме могу да остваре коришћењем кинеске валуте. Такође одражава раст кинеске економије, која је сада друга по величини у свету.
Јуан, при томе и даље нема слободно пливајући курс и није у потпуности конвертибилан. Вредност валуте одређује кинеска централна банка, која утврђује средњи курс од кога тржишни курс дневно може да одступа. Курс се тако не обликује на тржистима и није у потпуности резултат понуде и потражње.
Кина настоји да њена валута у међународној трговини игра све већу улогу и снажно подржава коришћење јуана као алтернативе долару. Према агенцији АФП, кинеска влада планира да у Шангају отвори зону слободне трговине, где би први пут омогућила слободну конвертибилност домаће валуте.
Пекинг постепено губи контролу над јуаном. С Пакистаном, Јужном Корејом и другим земљама потписао је споразум о међусобној размени валута. С финансијским центрима у Лондону и Хонгконгу ради на оснивању центара за трговање кинеском валутом.
Међу десет најтргованијих валута на листи банке БИС нашао се и мексички пезос. Он је на осмом месту, а БИС код њега региструје најизразитији раст тржишног удела међу главним валутама земаља у развоју.
Остали резултати показују да је Сингапур престигао Јапан у погледу трговања у страној валути. Тако је постао највећи центар трговања у Азији и трећи по величини у свету, иза Велике Британије и САД.
Извештај је такође показао да је евро, после америчког долара, друга валута у свету којом се највише тргује. Међутим, његов удео у укупним трансакцијама је за три године, од априла 2010, пао за шест процентних поена, на 33 процента. Према АП-у, међународна улога те валуте слаби од почетка финансијске кризе у зони евра. Удео евра на тржишту је пао на најнижи ниво од момента када је крајем 90-их година прошлог века уведен.
Танјуг