Пекинг — Кинески ренминби (РМБ) је на правом путу да постане главна референтна валута у азијскопацифичком региону.
Две најновије студије Петерсон за међународну економију (ПИИЕ) из Вашингтона говоре о растућем утицају јена према америчком долару у Азији, пренела је кинеска државна новинска агенција Синхуа.
Пол Блоксам, водећи економиста банке ХСБЦ за Аустралију и Нови Зеланд, рекао је за Синхуау да последња валутна догадјања представљају само почетак.
“Мислим да је јуану суђено да буде једна од глобалних резервних валута, с обзиром на величину Кине и њено богатство”, рекао је Блоксам.
По Блоксаму “веће коришћење кинеске валуте широм азијског региона је само корак ка готово неизбежно великој улози коју ће јуан имати”.
Међу многим компанијама у Народној републици Кини је, према истраживању ХСБЦ, присутно велико поверење у будућност РМБ као кључне валуте за глобалну трговину и инвестиције.
Истраживање показује да велика већина кинеских компанија (77 одсто) сматра да ће до 2015, скоро две трећине укупне трговине те земље (око два билиона долара) бити обављано у РМБ, док 30 одсто компанија планира да националну валуту користи у инвестиционе сврхе током наредних годину дана.
Ренминби у преводу значи “народна новчаница”. Ендру Скинер, директор Одељења за глобалну трговину и финансије ХСБЦ Аустралија је рекао за Синхуа да би се кинеска новчана јединица у року од три године могла наћи медју три водеће светске валуте.
“Интернационализација ренминбија је у току и очекујемо да постане једна од три главне глобалне валуте за трговину до 2015. годину, док ће се половина од два билиона долара вредне кинеске трговине обавјати у јенминбију”, рекао је Скинер.
Најновије истраживање ПИИЕ потврдјује да се Азија далеко бржим темпом креће ка формирању блока РМБ, упркос покушајима у Сједињеним Америчким Државама и Европи да угрозе вредност кинеске валуте кроз многобројне програме квантитативног лабављења, оценила је Синхуа.
“Све више земаља прихвата РМБ у својој трговини са Кином, што указује на крај доминације америчког долара као резервне валуте”, рекао је Скинер.
Крајем марта, Аустралија је потписала кључни споразум о замени валута са кинеском централном банком, вредан 30 милијарди аустралијских долара.
Овај и многи други споразум ће вероватно претворити РМБ у главну валуту за трговину у том региону током наредних неколико година.
“Улога РМБ у медјународној трговини, инвестицијама и тржиштима јача, јер кинески званичници раде на убрзавању процеса интернационализације. Тражња тржишта за медјународним коришћењем РМБ и брз развој кинеске трговине широм света наставља да напредује”, рекао је Скинер.
“Већ смо видели да се то остварило у Аустралији, где су власти подржале РМБ преко споразума о замени валута у билатералној трговини измедју ‘Банке за новчане резерве Аустралије’ (РБА) и ‘Народне банке Кине’ (ПБОЦ)”, додао је Скинер.
Упркос подршци власти Канбери и Пекингу, истраживање ХСБЦ указује на разлике у очекиваном коришћењу РМБ медју кинеским и аустралијским компанијама
Наиме, процене кинеских компанија о коришћењу РМБ премашују очекивања оних у Аустралији. НР Кина има преко 20 споразума о замени валута у билатералној трговини са земљама унутар и ван Азије, укупне вредности од 157 милијарди долара.
Танјуг