Кинески председник Си Ђинпинг је пред свој долазак у посету Србији, у ауторском тексту у дневнику “Политика” подсетио на вишедеценијско “ванвременско” пријатељство два народа.
– Кинески и српски народ шездесет година стоје раме уз раме и негују узајамне симпатије и ванвременско пријатељство – истиче он.
Ђинпинг је написао да у Србију стиже на позив Томислава Николића.
– На позив председника Томислава Николића, наредних дана ћу боравити у државној посети Републици Србији. Много ми је драго што имам прилику да, у време када је све прекривено цвећем, посетим лепу земљу која обилује народним предањима, пријатељску Србију.
Председник Кине очекује да са председником Николићем и другим српским руководиоцима разговара о пријатељству две земље и сарадњи, заједничкој будућности, али и стратешком партнерству које треба да се подигне на нови ниво.
– Србија је земља дуге историје и величанствене културе, заузима важно место у Централној и Источној Европи и на Балкану. Хиљадама година су се на овим просторима сусретале културе Истока и Запада, што је довело до напретка цивилизације. У овом процесу, вредан и храбар српски народ писао је херојску песму о борби за самосталност и слободу и лепим тежњама за срећним животом. Током четрдесетих година прошлог века, кинески народ се на Далеком истоку, а југословенски народ у Европи борио против фашизма. Оба народа извојевала су победу, национално ослобођење и слободу – пише Ђинпинг.
Он каже да је почетком педесетих година, успостављањем дипломатских односа између Кине и Федеративне Народне Републике Југославије отворена нова страницу пријатељске сарадње између кинеског и српског народа.
– Велики кинески мислилац Менције је рекао: “Суштина дружења је његова врлина”. Протеклих 60 година кинески и српски народ су увек били један уз другог, раме уз раме, узајамно негујући посебне симпатије и ванвременско и искрено пријатељство – истиче председник Кине.
– Као што каже српска пословица: “Пријатељ је цвет једног тренутка и плод времена”. Не можемо заборавити познате филмове као што су “Валтер брани Сарајево” и “Мост”, који су подигли патриотизам великог броја Кинеза, а песма “Бела, ћао” је и дан-данас популарна у Кини – закључује Си у ауторском тексту, објављеном у листу “Политика”.
Политика
фото: Ројтерс