Србија

Кинески председник уочи посете: Ванвременско пријатељство Србије и Кине

Кинески председник Си Ђинпинг је пред свој долазак у посету Србији, у ауторском тексту у дневнику “Политика” подсетио на вишедеценијско “ванвременско” пријатељство два народа.

– Кинески и српски народ шездесет година стоје раме уз раме и негују узајамне симпатије и ванвременско пријатељство – истиче он.

Ђинпинг је написао да у Србију стиже на позив Томислава Николића.

– На позив председника Томислава Николића, наредних дана ћу боравити у државној посети Републици Србији. Много ми је драго што имам прилику да, у време када је све прекривено цвећем, посетим лепу земљу која обилује народним предањима, пријатељску Србију.

Председник Кине очекује да са председником Николићем и другим српским руководиоцима разговара о пријатељству две земље и сарадњи, заједничкој будућности, али и стратешком партнерству које треба да се подигне на нови ниво.

– Србија је земља дуге историје и величанствене културе, заузима важно место у Централној и Источној Европи и на Балкану. Хиљадама година су се на овим просторима сусретале културе Истока и Запада, што је довело до напретка цивилизације. У овом процесу, вредан и храбар српски народ писао је херојску песму о борби за самосталност и слободу и лепим тежњама за срећним животом. Током четрдесетих година прошлог века, кинески народ се на Далеком истоку, а југословенски народ у Европи борио против фашизма. Оба народа извојевала су победу, национално ослобођење и слободу – пише Ђинпинг.

Он каже да је почетком педесетих година, успостављањем дипломатских односа између Кине и Федеративне Народне Републике Југославије отворена нова страницу пријатељске сарадње између кинеског и српског народа.

– Велики кинески мислилац Менције је рекао: “Суштина дружења је његова врлина”. Протеклих 60 година кинески и српски народ су увек били један уз другог, раме уз раме, узајамно негујући посебне симпатије и ванвременско и искрено пријатељство – истиче председник Кине.

– Као што каже српска пословица: “Пријатељ је цвет једног тренутка и плод времена”. Не можемо заборавити познате филмове као што су “Валтер брани Сарајево” и “Мост”, који су подигли патриотизам великог броја Кинеза, а песма “Бела, ћао” је и дан-данас популарна у Кини – закључује Си у ауторском тексту, објављеном у листу “Политика”.

Политика

фото: Ројтерс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!