Намера је Владе и града Београда да заврше деценијски пројекат београдског железничког чвора. Представници министарстава и престонице ускоро разматрају досадашње идејне пројекте
КРАЈ градње железничког чвора “Прокоп” грађани ишчекују деценијама. Ово чувено градилиште, међутим, дочекало је још једну владу, а њена је намера да у свом мандату радове приведе крају. Таман када се помислило да би, у оквиру пројеката “руске милијарде” и “Прокоп” могао да буде завршен, из Москве је стигла вест да је овај пројекат изостао са листе оних који ће бити финансирани из руског кредита. Радна група у којој су представници Министарства саобраћаја, Министарства грађевине и урбанизам и Града Београда, током наредне недеље ће проучити и представити све досадашње идејне пројекте. Наредних дана ће одлучити шта је у њима и даље примењиво и шта ће наћи место и у новом решењу.
Саобраћајни институт ЦИП до сада је урадио пет идејних решења за “Прокоп”. Мораће, међутим, да се ради и шесто које ће бити прилагођено садашњим условима, па и европским стандардима.
– То ће бити урађено у најкраћем року – кажу за “Новости” у Министарству саобраћаја. – Београд жели да исели Главну железничку станицу из центра Београда и ослободи огроман простор на Савском амфитеатру. Завршетак “Прокопа” је један од предуслова те селидбе. Он ће бити железничко чвориште, станица метроа и јавног градског превоза. Београд са своје стране треба да уреди саобраћајну инфраструктуру и прилазне саобраћајнице.
БЕЗ РОКОВА О роковима, међутим, нити у једном министарству више не би да говоре. Преко “Прокопа” је ваљда “излепљено” највише датума доспећа. Крај градње му се, макар у обећањима, назирао још деведесетих година прошлог века. Слична очекивања имали смо и после 2000. године. А увек је недостајало – пара.
“Железницама Србије” најважније је да се заврши железничка инфраструктура испод садашње плоче. У овој станици укрштају се пруге Коридора 10 из праваца Суботице, Шида и Ниша, пруга Београд – Бар и пруга Београд – Вршац.
Оно што инвеститоре највише занима јесте простор над плочом. Реч је о чак 70.000 квадрата будућег комерцијалног простора. А заинтересованих улагача, кажу у Министарству, има.
– Заинтересовани су пре свега Кинези, Шпанци и Италијани – додају у Министарству саобраћаја. – Кинези су дали понуду и за Коридор 11 од 2,5 милијарди евра. За читав овај регион они су определили чак десет милијарди евра. Значи да би ту могло да буде новца и за “Прокоп”. Кинези пристају на сваки модел који нама одговара.
А какав ће модел заиста бити тек ће се одлучити. У оптицају су концесија, јавно-приватно партнерство, па и кредит под повољним условима.
Новости