Министарка Верица Калановић изјавила је да је започела преговоре са Кинезима о изградњи тзв.“моравског коридора“ , односно регионалног аутопута Појате – Прељина дужине око 110 км
Министарка за регионални развој и локалну самоуправу Верица Калановић изјавила је данас да је започела преговоре са Кинезима о изградњи тзв.“моравског коридора“ , односно регионалног аутопута Појате – Прељина, који ће бити дугачак око 110 километара.
Калановић, која је на челу преговарачког тима за утврђивање извођачког уговора, рекла за Тањуг да ће тај посао бити највероватније поверен кинеској компанији „Путеви и мостови“ (Цхина роад анд бридге цорпоратион), која већ гради у Београду мост преко Дунава између Земуна и Борче.
Калановић је истакла да ће Србија добити од Кинеза до сада најповољнији кредит за реализацију тог пројекта, који би требало да буде на 18 година са веома ниском и фиксном каматом.
„Цена ће бити најефтинија и најповољнија за нашу земљу у то будите сигурни“, нагласила је министарка додајући да се о финансијским условима преговара са кинеском Ексим банком.
Коначно имамо услове да почињемо преговоре око почетка реализације тог аутопута.Формиран је преговарачки тим и ми у наредним данима мењамо документацију и преговори се спуштају на ниво експерата, са једне стране око утврђивања цене и дефинисања извођачког уговора и са друге стране око финансијских услова, рекла је она.
На том подручју живи више од пола милиона становника Србије и „моравски коридор“, како је рекла, повезаће коридоре 10 и 11 односно аутопут Београд – Ниш и будући аутопут од Београда до границе са Црном Гором.
Калановић је казала да ће она бити на челу међуресорног преговарачког тима за аутопут Појате – Прељина, а да ће министар грађевине Велимир Илић бити на челу преговарачког тима за градњу Коридора 11, који је од националног значаја.
Министарка је навела да ће аутопут Појате – Прељина, који ће повезати три велика града – Чачак, Краљево и Крушевац, бити класичан аутопут са шест трака.
Она је истакла да је то један од најзначајнијих пољопривредних и индустријских региона у Србији.
„Први резултати преговора су да је реч о пројекту који ће бити финансиран по сличом моделу као мост Земун Борча, у оквиру споразума који је Србија направила са Кином пре неколико година и који подразумева техничку сарадњу две земље у вези са развојем инфраструктурних пројеката“, казала је министарка.
У овом тренутку Министарство финансија преговара, према њеним речима, са Ексим банком Кине о условима кредита и прве најаве су да ће то бити један од најповољнијих кредита које је Србија икада добила за реализацију инфрастрктурних пројеката.
Она је подсетила да је је за мост Земун – Борча са 27 километара саобраћајница уговорена фиксна цена од 170 милиона евра, која може да се повећа само 10 одсто, због евентуалних накнадних радова.
Калановић је додала да ће градња аутопута Појате – Прељина бити реализована у оквиру пакета пројекта које Кина намерава да финансира у Југоисточној Европи са 10 милијарди евра, а координатор за све српске пројекте је министар просвете Жарко Обрадовић.
Новости
Mislim da izgradnja ,,moravskog koridora,, je vracanje duga drzave prema ovom podrucju koje je redovno bilo na marginama dogadjanja. Medjutim ako izgradnja autoputa (ukoliko ga bude) bude samo autoput bez prateceg sadrzaja odnosno izgradnja privrednih kapaciteta ili ozivljavanje postojecih onta je to promasena stvar.