Економија

Кинези граде луку и хоће да купе ПКБ

УЗ модернизацију пруге Београд – Будимпешта и Термоелектране „Костолац“ (блок 2), кинески инвеститори заинтересовани су и за куповину ПКБ, и изградњу луке на Дунаву и бесцаринске зоне у Крњачи – сазнају „Новости“.

Према нашим информацијама, и ово ће бити кључни пројекти које ће разматрати водећи људи Кине и 16 земаља Централне и Источне Европе, на трећем заједничком самиту који данас почиње у Београду.

Како преносе извори „Новости“, српски државни врх припремио је скоро 70 пројеката, вредних око две милијарде евра – од енергетике, инфраструктуре, фармацеутске индустрије до туризма, који ће бити понуђени кинеском премијеру Ли Кећијангу и шефовима влада Мађарске, Словеније, Пољске, Словачке, Чешке, Румуније, Летоније, Литваније, Естоније, БиХ, Македоније, Црне Горе, Бугарске и Албаније.

Осим сигнализације пруга, градње обилазнице око Београда, односно, моста код Винче, као и две термоелектране, у фокусу кинеских привредника наћи ће се и бројна српска предузећа, за чију приватизацију су заинтересовани – од „Прве петолетке“ до крушевачког „Рубина“.

Осим економског предзнака, Самит ЦИЕ биће прилика да се под једним кровом, у Палати „Србија“, расправља о најактуелнијим светским политичким питањима. Учесници ће разменити мишљења о економској кризи и дешавањима у Украјини, а наша земља ће затражити подршку за председавање ОЕБС које преузимамо 1. јануара, наставак европских интеграција, али и одбрану националних интереса на Косову и Метохији у Савету безбедности УН.

ВУЧИЋ ПОКЛАЊА ХОКЛИЦУ КЕЋИЈАНГУ

Премијер Вучић, како сазнајемо, уручиће госту из Пекинга слику наиваца из Ковачице, као и српску столицу – хоклицу. На крају првог дана Самита за госте ће бити приређен свечани пријем у Палати „Србија“, чији је домаћин министарка саобраћаја Зорана Михајловић, уз наступ ансамбла „Коло“.

У Бриселу не крију да ће београдски самит бити у жижи њихове пажње, а с обзиром на то да је очигледно зазирање у ЕУ од јачања кинеског утицаја у овом делу Европе. Самит је јуче био тема и у Скупштини Србије, где је после дужег времена „ујединио“ посланике власти и опозиције.

Шеф посланичког клуба СНС Зоран Бабић изјавио је да је самит слика признања свих мера које Влада постиже и знак озбиљности позиционирања државе на глобалној политичкој, привредној и економској мапи.

За Борислава Стефановића, председника клуба ДС, дешавања у Београду су добра ствар за престиж Србије не само у региону већ и изван њега, док је за лидера Нове странке Зорана Живковића кинески самит „догађај парекселанс“.

Премијер Кећијанг синоћ је започео тродневну посету Србији, а њега је на београдском аеродрому „Никола Тесла“ дочекао шеф српске владе Александар Вучић. Данас пре подне планирани су билатерални састанци премијера, а по подне почиње Економско-трговински форум Кине и земаља Централне и Источне Европе. На отварању ће говорити премијери Србије и Кине, као и шеф пољске владе Ева Копач.

Након уводних говора троје премијера, у београдском Сава центру, где се одржава економски део самита, на три панела биће речи о трговини, инфраструктури и привреди. Другог дана самита предвиђени су билатерални састанци, а потом и заједнички сусрет кинеског, српског, мађарског и македонског председника владе. Очекује се да премијери Србије и Кине у четвртак отворе мост „Михајло Пупин“, између Земуна и Борче.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!