Економија

Кинези купују имовину Железаре, Србији остаје дуг од 470 милиона евра

БЕОГРАД – Члан надзорног одбора Железаре Смедерево Бојан Бојковић изјавио је да је сигуран да ће кинески инвеститори купити Железару и објаснио да победник на тендеру добија имовину Железаре, али да ће држави остати дуг те компаније који тренутно износи 470 милиона евра. Такође, истакао је уверење да Смедерево у том случају неће постати тек продавница за продају челика произведеног у Кини. Бојковић је, гостујући у емисији Прави угао Радио телевизије Војводине, рекао и да су два министра напустила Владу Србије због, како је рекао, намере премијера Александра Вучића да „сачува“ Железару.

Рок за откуп тендерске документације за продају Железаре Смедерево истекао је јуче, то је учинила само кинеска државна компанија HBIS (Habei iron and steel), а Бојковић је објаснио да команија која је откупила документацију до 30. марта може да достави своју понуду, а након тога ће она бити отворена.
Он је рекао да је почетна цена на тендеру од 45,7 милиона евра реална, да је формирана као половина од процењене вредности имовине Железаре, као и да је све усклађено са домаћим приватизационим законодавством, али и правилима Европске уније.

Бојковић је додао да је укупан дуг Железаре око 470 милиона долара.

„Купац ће преузети само имовину Железаре, а дуг остаје држави Србији. Држава је финансирала Железару и ред је да обавезе остане њој“, нагласио је.

Он је одбацио могућност да се на тендеру није појавио још неки понуђач због тога што је Влада претходно направила договор са кинеском компанијом.

„Влада није направила договор са ХБИС-ом већ је у Кини потписан само меморандум о разумевању који није обавезујући. Да је било других понуда, комисија коју је формирала Влада би их размотрила и одлучила која је најбоља“, казао је.

Бојковић каже да своје уверење да ће Кинези купити Железару базира на дугогодишњем искуству у бизнису.

„Тако озбиљна компанија не би тако озбиљно приступила преговорима да нема намеру да купи“, истакао је.

Додао је да верује и да након приватизације неће бити отказа, али да купац није тиме условљен на тендеру.

Он је навео да је ХБИС други по величини произвођач челика на свету, да производи 50 милиона тона челика годишње и има 27.000 запослених.

„Смедерево би била прва железара коју имају ван Кине, дакле донели су одлуку да иду у глобализацију“, каже.

Он је признао да Железара и даље ради са губитком – у 2014. направљен је минус од 126 милиона, а лане од 113 милиона евра. Ипак, није желео да се огради од своје раније изјаве – поводом питања Демократске странке зашто није испуњено обећање Владе Србије да ће Железара радити са добитком – да је напад на Железару „раван издаји Србије“.

„У западним земљама постоји консензус о томе шта је национални интерес, само у Србији неко може да изјавама доводи у питање 17-18 хиљада радних места“, каже.

На питање зашто Железара не послује позитивно ако је Влада то била обећала, Бојковић је казао да су сви рокови поштовани али да „нико не може да контролише тржиште“.

„Последњих 40 година није био овакав пад цене челика у свету“, нагласио је.

Одговарајући на питања о томе зашто је менаџерски уговор о управљању Железаром тајан, а читав аранжман финансирају грађани, Бојковић је устврдио да се такви уговори нигде у свету не објављују.

„Када би их објавили, конкуренција би била у предности. Али, биланси су јавни, доступни јавности у Агенцији за привредне регистре и свако може да види како Железара послује“, навео је.

Саговорник РТВ-а је одбацио могућност да након приватизације Смедерево постане продавница челика произведеног у Кини и изразио уверење да ће у Смедереву бити настављена производња.

Он је навео и да кинески купац неће донети прљаве технологије у Смедерево.

„Наши еколошки прописи су усклађени са прописима ЕУ. Такође, УС стеел је у екологију у Железару инвестирао 70 милиона евра“, казао је.

Рекао је да ЕУ пажљиво посматра процес приватизације Железаре и да је комисија за продају у свакодневној комуникацији са представницима Европске комисије. Ипак, није желео да одговори штаби се десило уколико ЕУ не би одобрила продају Кинезима.

„Та би одлука била на највишим инстанцама у земљи, само оне могу да одлуче шта је национални интерес“, казао је.

Додао је да је држава, у складу са правилима ЕУ и аранжманом са ММФ-ом, у фебруару престала да финансира Железару.

Бојковић је рекао да су два министра до сада напустила Владу Србије због, како је навео, намере премијера Вучића да „сачува“ Железару.

„То су бивши министар привреде Саша Радуловић и бивши министар финансија Лазар Крстић. Додуше, у Крстићевом случају то није био главни, већ само један од разлога“, додао је.

РТВ

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!