Београд — Кинеске компаније спремне су да инвестирају у брзу пругу између Београда и Будимпеште, саопштило је Министарство саобраћаја Србије.
Како се наводи у саопштењу, представници кинеске амбасаде у Београду су актуелизовали ту идеју из 1992. са јасном намером да инвестирају новац, опрему и радну снагу, а да у пројекат буду укључене српска, мађарска и кинеска страна.
Наводи се да су анализе недвосмислено показале оправданост инвестиције и да је могуће направити железничку везу са возовима који саобраћају између Србије и Мађарске брзином већом од 300 километара на час.
Шеф економског одељења кинеске амбасаде у Београду Чу Лијанки казао је да су кинеске компаније спремне да учествују у финансирању тог пројекта, да су обезбеђене кредитне линије и да практично нема ниједне препреке која би спречила да се та стара идеја преточи у
дело.
Кинеска страна инсистира да буде партнер и практично повеже две земље, Србију и Мађарску, како би се у веома кратком року створили сви предуслови да се започне овај посао, наводи се у саопштењу.
Како се додаје у саопштењу, Мркоњић је казао да иницијатива кинеских представника представља пример разумевања и веома доброг познавања економске перспективе и могућности да се добро пласира новац, као и комплетна оператива која би била ангажована од српске, мађарске и кинеске стране.
Према процени Мркоњића за градњу пруге било би потребно више од две милијарде евра.
Представници Кине су навели да новац није проблем и да је у блиској будућности могуће повезати Србију и Мађарску брзом пругом, наглашавајући да су то учинили у много компликованијим и неупоредиво тежим условима приликом градње пруге Пекинг-Шангај.
Очекује се да ће састанак мешовите мађарско-српске комисије за економску сарадњу бити одржан до краја фебруара, наводи се у саопштењу и додаје да би после тог састанка требало да се дефинишу сви задаци.
БЕТА