Економија

Кинези неће Коридор 11, шта сад?

Београд — Компаније с Далеког истока нису доставиле понуде за изградњу Коридора 11, односно за концесију на ауто-путу Сурчин-Пожега.

Рок за достављање понуда на тендер истекао је 5. фебруара, а према наводима из данашњих „Вечерњих новости“, кинеске компаније су, уместо понуда, доставиле писмо у којем обавештавају надлежне да услови тендера нису прихватљиви.

Лист пише и да је разлог одустајања тај што наша држава није дала гаранције у случају ванредних ситуација.

Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Србије саопштило је данас да ће наставити разговоре с кинеским компанијама о концесији за изградњу тог дела ауто-пута.

„Нећемо губити време, па одмах настављамо разговоре са компанијама о модификованим методама које су оне саме предложиле“, рекли су агенцији Бета у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.

За учешће на тендеру квалификовале су се кинеске компаније ЦРБЦ (Цхина Роад анд Бридге Цорпоратион – ЦРБЦ) и „Шандонг хај-спид груп“ (Схандонг Хи-Спеед Гроуп). Како су казали у Министарству, управо завршени јавни позив за концесују расписало је претходно министарство, а Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре га је наследило и спровело.

„Свеједно, Коридор 11 је један од приоритета и ми ћемо наћи начина да се он реализује“, истакли су у Министарству.

Како су навели, најважније је да се Влада Србије неће додатно задуживати узимањем нових кредита како би изградила Коридор 11.

„Претходници су се довољно задуживали, за то више нема простора па су у плану концесије са финим подешавањем чиме ћемо се бавити у наредном периоду“, рекли су у Министарству.

Предмет концесије били су изградња и одржавање дела деонице ауто-пута код Београда, дужине 17,6 километара од Сурчина до Обреновца и деонице од 30,9 километара између Прељине и Пожеге, као и управљање, одржавање и коришћење деоница од Обреновца до Прељине, дужине 103 километра.

Ауто-пут Београд-Пожега део је саобраћајнице која би требало да повеже Србију са Црном Гором (Београд-јужни Јадран) и Румунијом (до Темишвара). Кинеска група „Шандонг хај спид“ већ гради две деонице ауто-пута на Коридору 11, од Обреновца до Уба, и од Лајковца до Љига, укупне дужине 50 километара, што се финансира кредитом кинеске Ексим банке од 334 милиона долара.

Половином децембра 2014. завршена је деоница од 12,5 километара између Уба и Лајковца коју су градиле домаће фирме Планум и Путеви Ужице од 2010. године. Изградња једног километра просечно је коштала шест милиона евра, а новац је обезбеђен из буџета Србије.

Компанија Азвирт из Азербејџана на Коридору 11 гради деоницу од Љига до Прељине, дугу 40 километара. Радови се финансирају из азербејџанског кредита од 308 милиона евра, а план је да се заврше до 25. августа ове године.

 

БЕТА, ВЕЧЕРЊЕ НОВОСТИ

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Коридор 11 је измишљотина дебелоглавог Илић „Мр“ Велимира и само у Србији се тај обичан аут-пут бомбасто представља као Коридор 11. Назив коридор је нешто што има значај за целу Европу а не нешто локално о чему је овде реч. Поменути „Мр“ је зацртао да направи пут до од Бг-а до Чачка (Качулица) и упорно инсистира на томе, што мора се признати ради врло успешно. Новац за ато-пут иде из наших џепова и ту нема кредита из Европе, зато „Мр“ и „власт“ покушавају да некоме увале концесије које ће наравно као по обичају бити на нашу штету.
    Како радили тако им Бог платио (њима и њиховим најдражима)

  2. Mislim da su radovi na pomenutom koridoru otvoreni 08.08.14.god. kako je tada rekao kineski Ambasador SRECAN BROJ po kineskom kalendaru..Sve je tog trenutka delovalo idilicno dok se na ekranu nije pojavio vozac autobusa u gradjevinskom preduzecu i pricao o nacinu izvodjenja radova.Ne sef gradilista,vec vozac..Predsednik vlade zna iz koje je firme taj vozac,zna i vlasnika firme,firme koja je proglasila stecaj i otpustila masu radnika,kojima duguje novac za licne dohotke i uz blagoslov vlasti nikome nista ne placa.Kako je ta firma i sa kojim referencama dosla na izgradnju pomenutog koridora,nije mi jasno.E zato sada nosioc posla razmislja o nacinu saradnje.

  3. Ovi vise nisu u stanju da naprave biciklisticku stazu a kamoli auto-put,eto im ga usisivac on ce da pomogne. Prekosutra pocinje rascicavanje Dunavskog keja ide izgradnja BG na vodi,treba moliti BOGA da nebude kisa i poplava jer eto ga BG na vodi.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!