МЕДИСОН – Највећи кинески произвођач ваздушних турбина Синовел и три особе, од којих једна живи у Србији, оптужени су да су украли софтверску технологију компаније АМСЦ из Масачусетса, наневши јој штету већу од 800 милиона долара, саопштило је америчко Министарство правде, јавља АП
Тврди се да су оптужени украли софтвер развијен у САД, преузевши га из компјутера АМСЦ у Висконсину у компјутер у Аустрији.
Наводи се да су двоје оптужених службеници Синовела настањени у Кини Су Лијинг и Жао Хајчун, док је Дејан Карабашевић радио у филијали АМСЦ у Клагенфурту, у Аустрији, а сада живи у Србији.
Компанија АМСЦ је затражила од америчке владе и Конгреса да размотре трговинске односе са Кином, уз тврдњу да је украдена технологија коришћена у четири Синовелове турбине инсталиране у Масачусетсу.
Чињеница да је Синовел извезао украдено америчко интелектуално власништво из Кине назад у САД, мање од 70 километара од нашег седишта, показује не само блатантно непоштовање интелектуалног власништва, већ и непоштовање закона о међународној трговини, изјавио је директор АМСЦ Данијел Мекган.
Према његовим речима, више од 500 радника АМСЦ широм света је изгубило посао због Синовелових акција.
Синовелу прети казна од 1,6 милијарди долара, док Карабашевић, Су и Жао могу бити осуђени на по 20 година затвора.
Танјуг