Економија

Кинези желе концесију за аутопут Београд – Обреновац

Једна од највећих грађевинаских компанија Кине “Чајна шандонг интернешенел” заинтересована је за концесиону градњу аутопута од Београда до Обреновца, а уз повољан државни кредит Кине и осталих деоница Коридора 11 и регионалног аутопута Појате-Прељина.

Генерални директор те компаније (Цхина схандонг интернатионал), која је изградила најдужи мост на свету од 42 километара, Менг Јан (Менг Yан) изјавио је  да су већ понудили нашој влади градњу аутопута на Коридору 11 од Обреновца до Уба и од Лајковца до Љига.

Јан је казао да желе да граде и аутопут Појате – Прељина, који треба да споји Коридор 10 и 11, или аутопут Београд – Ниш и будући аутопут од Београда до Црне Горе.

Та компанија ће, према његовим речима, уколико добије посао омогућити да учествују са око 50 одсто радова у том великом инвестиционом пројекту.

Представници компаније “Чајна шандонг интернешенел”, која је заинтересована и за остале српске инфраструктурне пројекте, као што је железница, рекли су да ће у понедељак имати састанак са министром грађевине Велимиром Илићем, на којем ће се преговарати о тим пројектима.

Јан је казао да је то највећа државна компанија у богатој кинеској провинцији Шандонг, која се бави различитим инфраструктурним пројектима – градњом аутопутева, мостова, железнице, лука, аеродрома… На пример градила је у Кини пруге за брзине возова од 300 до 400 километара на сат.

“Ми смо већ спремни за реализацијију пројеката у Србији и очекујемо да ће преговори о томе бити завршени што пре”, рекао је челник те велике грађевинске групације из Кине изразивши наду да ће Влада Србије убрзати процедуру.

Изградили мост од 42 километра

Најдужи поморски мост на свету “Ђиаоџоу Беј бриџ (Јиаозхоу Баy бридге) дужине 42 километара отворен је у Кини прошле године, а радови које је изводила “Чајна шандонг интернешенел” су трајали око четири године.

Тај мост са 5.000 стубова повезује источну кинеску луку Ђингдао и острво Хуангдао, а коштао је више од 1,5 милијарди долара.

Јан је истакао да су до сада градили углавном по Африци и Азији и да би први пут наступили на европском континенту, као извођачи инфрастурктурних радова, баш у нашој земљи.

Он је изразио наду да ће Владе Србије створити добре услове за инвеститоре из те шандоншке грађевинске групације додајући да имају добру финансијску подршку.

Кина и Србија су две пријатељске земље са добром економском сарадњом и та компанија се, према речима Јана, одлучила да гради у Србији јер су српска економија и инфраструктура у развоју.

Кина је одобрила 10 милијарди долара кредита за пројекте у 16 земаља Југоисточне Европе, укључујући и Србију, која је предложила више пројеката, а најважнији су пројекат за другу фазу градње термоелектране Костолац и градња Коридора 11.
 

Од предвиђених 10 милијарди долара Кина ће трећину дати под преференцијалним условима, који су слични оним које смо раније добили за градњу моста преко Дунава Земун – Борча у Београду и за прву фазу модернизације и градње термоелектране Костолац.

Ти повољни кредити се углавном дају са максималних три одсто камате, грејс периодом који је траје колико и градња и роком отплате од 15 година.

Министарка за регионални развој и локалну самоуправу Верица Калановић изјавила је ове седмице да је започела преговоре са конкурентском компанијом “Чајна роад енд бриџ корпорејшн” (Цхина роад анд бридге цорпоратион) о изградњи тзв.”моравског коридора” , односно регионалног аутопута Појате – Прељина, који ће бити дугачак око 110 километара.

Компанија “Чајна роад енд бриџ корпорејшн” гради у Београду мост Земун – Борча.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!