Парламент Кипра одбацио предлог ЕУ и ММФ-а о опорезивању штедних улога. Револт Кипрана приморао Владу у Никозији да измени предлог о опорезивању, и изузме улоге мање од 20.000 евра од пореза.
Кипарски парламент великом већином обацио је предлог о мерама Европске уније и Међународног монетарног фонда о опорезивању штедних улога. Од 56 посланика против предлога ЕУ и ММФ-а гласало је њих 36, јавила је агенција Ројтерс.
Предложене мере постављене су као услов да та острвска земља добије 10 милијарди евра помоћи. Револт јавности, али и многих политичара, приморао је владу у Никозији да коригује првобитни предлог о опорезивању штедње.
Лидери еврозоне и ММФ-а прихватили су тај план, према коме би штедни улози већи од 20.000 евра били опорезовани по стопи од 6,75 одсто, док би они који имају депозите изнад 100.000 евра плаћали порез од 9,9 одсто.
„Председник је обавестио немачку канцеларку Меркел о тренутној ситуацији на Кипру и о могућности да се смање издвајања из кипарских фондова. Консултације са европским лидерима се настављају“, изјавио је портпарол кипарске владе Христос Стилијанидес.
Директорка ММФ-а Кристин Лагард каже да кипарске власти имају подршку те инстутције за измене мера опорезивања депозита уз прогресивнију пореску стопу. „Нагласак треба да буде на реструктурирању банкарског сектора и време је да Кипар испуни своје обавезе“, каже Лагард.
Грађани Кипра и многи политички лидери не мире се са захтевима међународних кредитора. Упозоравају посланике да не дозволе да Кипар постане заморче Европске уније.
„Позивам друге медитеранске земље – Италију, Шпанију, Португал, Грчку да се солидаришу са Кипром. Морамо да заштитимо наше економије од катастрофалних одлука Тројке и Еврозоне“, истиче Атена Кириакиду из Демократске партије Кипра.
Кипарски министар финансија тражи од Русије, која је оштро осудила европски предлог о опорезивању штедње, нову позајмицу којом би се, под повољнијим условима, реструктурирао кипарски дуг.
„За нас је изузетно важно да добијемо сагласност Москве и повећамо руски зајам, јер ће тада бити могуће да спроведемо програм рефинансирања нашег дуга“, наводи Андрес Хараламбус из кипарског Министарства финансија.
Сви погледи Европљана уперени су ка Кипру, због страха да би банкрот те острвске земље могао да угрози целу еврозону. Банке на Кипру затворене су до четвртка, како би се избегло масовно подизање новца које би могло да доведе до колапса банкарског система.
РТС