Свет

Киршнер против Европе

25.04.2012. –

Краљевска Шпанија у врло тешком периоду по њену економију није предвидела да ће њена сестра по језику из далеке Јужне Америке нанети снажан ударац. У сваком случају, сада шпанско-аргентински односи подсећају на мачевање, али не зна се чиме може да се оконча тај двобој, изазван оштрим испадом од стране председника Кристине Фернандес де Киршнер, која је донела ових дана одлуку о национализацији компаније Yacimientos Petroliferos Fiscales YPF, кћеринске компаније шпанске Repsol. 

То је са тачке гледишта Киршнер сасвим оправдано. Она сматра да наставак политике у којој се не користе сопствени нафтни ресурси практично чини ниво економскиог развоја непродуктивним ни за индустрију, ни за раднике. Шпанска влада у знак одговора уводи прву економску санкцију – забрањује увоз биодизел горива из Аргентине, што је важна ставка буџета ове латиноамеричке земље.

У међувремену Киршнер саопштава да су Аргентинци у стању, увећавши унутрашњу потрошњу, да компензују губитке од извоза биогорива. Аргентински биодизел много је јефтинији од оног који производе Шпанци.

По мишљењу нашег експерта, директора Института за проблеме глобализације и социјалних покрета Бориса Каргалицког, ова тенденција са национализацијом постала је типична за државе Латинске Америке. Довољно је поменути одлучна дејства у том правцу лидера Венецуеле Уга Чавеса на пример.

Желим да скренем пажњу на то да Кристина Киршнер предузима врло скромне мере, за разлику од истог тог Чавеса. Јер национализацији подлеже 51% акција YPF, тачније контролни пакет. И ако обратимо пажњу на јавно мњење у аргентини, прелистамо новине, између осталог Кларин, видећемо одобрење њених поступака. Шта више, пишу о неопходности стопостотне национализације, што у условима када се у светској економији настављају кризнепојаве, треба а развија унутрашње тржиште.

Наравно, одлука председника Киршнер изазвала је бурну негативну реакцију не само у ЕУ, већ и у САД. Државни секретар Хилари Клинтон договорила се са министром иностраних послова Шпаније Хосеом Мануелом Гарсијом маргаљом о заједничком деловању на међународном нивоу против национализације YPF. Са своје стране у суботу потпредседник владе Аргентине Амадо Буду изјавио је да ми не осећамо страх, не бојимо се тога што су нам одлуком председника вратили ову енергетску компанију YPF. Аргентинско-шпански двобој ће се по свему судећи наставити.

 

Извор: Голос России

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Презиме ове жене је Фернандес а НЕ Кишнер.

    Кишнер је додатак који иде иза правог основног презимена, и то са “де” — као што у Русији очество иде испред презимена. Најчешће се ради о мајчином презимену (не увек, али најчешће).

    Правила су у различитим језицима различита, али презиме је презиме и треба да се зна шта је шта.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!