„Кина је заинтересована за стабилност у Источној Азији, не разоткрива – као и досад – своје стратешке намере, али модернизацијом својих оружаних снага изазива забринутост“ – наглашава се у документу на 20 страница текста који је Џејмс Клепер представио
РУСИЈА ће наставити да се у догледној будућности бори за утицај у свету – бацајући изазов интересима САД. Међутим, Москва неће одустати од сарадње са Вашингтоном поводом кључних питања безбедности – наглашава се у новој америчкој обавештајној стратегији чију је верзију на 20 страница текста представио директор Националне обавештајне службе САД Џејмс Клепер.
Ради се, наравно, о верзији која није државна тајна.
У одељку „Стратешка ситуација“ наглашава се да и друге „кључне државе настављају да следе свој „дневни ред“ и да упућују изазове америчким интересима“.
„Кина је заинтересована за стабилност у Источној Азији, не разоткрива – као и досад – своје стратешке намере, али модернизацијом својих оружаних снага изазива забринутост. Русија ће највероватније наставити да и даље упоставља своју моћ и утицај на начин који подрива интересе САД“ – прецизира се у поменутом одељку.
У истом документу се наглашава да ће Северна Кореја остати у центру америчког обавештајног деловања и да ће „кључна узнемирост“ и даље бити везана за „атомске амбиције Ирана“ јер Техеран наставља да усавршава ракетне технологије и подржава тероризам.
Клепер је указао да ће представљена „стратегија“ бити на снази у наредне четири године.
У идентичном документу, усвојеном 2009. године, Русија је називана „партнером САД“ у реализацији „важних иницијатива“. Истовремено је било оцењено да Москва „може наставити да тражи начине јачања своје моћи и утицаја чиме би отежала реализацију интереса САД“.
Функција директора Националне обавештајне службе установљена је после 11. септембра 2001. године. Клепер координира деловање свих 16 америчких шпијунских служби.
Факти
Ovo je neka stamparska greska,kaze se Djejms Klemper.Pomoslio sam de je neki drugi covek.