Србија клизи ка грчком сценарију, због стања јавних финансија, оценио је јуче директор Центра за слободно тржиште економиста Мирослав Прокопијевић. По том питању се “ништа озбиљно” не ради, а ниво јавног дуга би “вероватно прешао” 60 одсто уколико би се у обзир узео “реалан курс евра и реалан национални доходак”, рекао је он у изјави Танјугу.
“Србија не може да изађе на финансијско тржиште у Лондону да би позајмила милијарду евра на десет година, јер би се тражила камата на нивоу између девет и 10,5 одсто. То је неподношљиво и нико нормалан под тим условима то не жели да узме”, оценио је Прокопијевић, коментаришући стање јавних финансија у Србији.
Он је као посебан проблем навео и то да је у овом моменту тешко продати и државне хартије на домаћем терену за мање износе, додајући да је “просто чудно са каквим стрпљењем и лаганим темпом се и претходна и постојећа Влада Србије баве тим проблемом”. Прокопијевић је указао да запослени у буџетским установама и пензионери не могу да знају како ће изгледати исплата пензија или плата у наредних годину – годину и по дана, тачније да ли ће или не бити замрзавања, одлагања исплате или смањења принадлежности.
“Мислим да сваки појединац који је везан за државни сектор о томе мора да размишља када, на пример, одлучује да ли да узима кредит или не”, рекао је. На основу свега, он је оценио да ће обичан грађанин живети све лошије, додајући да то “не мора да значи да ће бити наглог погоршања, мада и до тога може доћи”.
“Сигурно ће бити теже у наредне две до три године. У том светлу паметно је имати неку штедњу, али није паметно држати много средстава у финансијским добрима као што су новац и акције. Боље је имати у реалним добрима и реалном бизнису, ако је то могуће”, закључио је Прокопијевић.
Дневник