Иако су Влада Србије, Инфраструктуре железнице и Више јавно тужилаштво у Новом Саду објавили многа документа у вези са радовима на новосадској железничкој станици, кључне информације о финансијској страни тог посла и даље су недоступне.
Влада Србије је објавила Анекс 1 уговора (документ бр. 195)1, из јуна 2021, али не и табелу цена, иако се наводи да је она „саставни део“ тог анекса. Та табела би требало да покаже колико се Влада обавезала да плати за поједине деонице пруге и радове на појединим железничким станицама.
Још битније, недостају информације о томе на основу чега су Влада Србије, Министарство грађевинарства саобраћаја и инфраструктуре и Инфраструктуре железнице закључили да је цена коју ће платити за те радове прихватљива, како 2018, када је уговорен цео посао, вредан 1.162.810.000 долара, тако и 2021, када је потписан анекс који прецизира вредност појединих радова.
Уместо докумената, једини извор информација о укупној цени плаћених радова на станичној згради су зато и даље само изјаве Горана Весића и Александра Вучића, према којима је та цена била 162, односно 15,65 милиона евра3. С друге стране, према објављеном предрачуну ЦИП из априла 20214, вредност планираних радова са порезом је била 419 милиона динара, што је 3,5 милиона евра. Пошто је познато да су Анексом 2 из децембра 2022. уговорени додатни радови у вредности од приближно 2,8 милиона евра5, може се претпоставити да су се државни органи Србије приликом закључења Анекса 1 обавезали да за реконструкцију станичне зграде плате око 12,85 милиона евра више, односно 3,6 пута више од једине јавно доступне процене вредности радова!
За сада је непознато и колики део тог новца су чланице кинеског конзорцијума (ЦРИЦ и ЦЦЦЦ) пренеле бројним подизвођачима. На сајту „Инфраструктура железнице“ се изричито наводи да ту документацију не поседују,6 а судећи по информацијама новосадског Вишег јавног тужилаштва,7 ти уговори нису прикупљени ни у вези са вођењем актуелног кривичног поступка. Као што је Транспарентност Србија већ указала, непознато је и у којем поступку су подизвођачи уопште бирани. Према уговору је постојала обавеза да кинески конзорцијум објави јавни позив за надметање, при чему „не сме да ограничава конкуренцију“ и „мора да обезбеди да избор буде извршен јавно и транспарентно“. Из доступне документације се виде квалификације подизвођача и сагласност коју су Министарство и Инфраструктуре дали за њихово ангажовање, али не и информације о претходном поступку њиховог избора.
Имајући у виду да је Србија само у 2023. години платила чак 2,7 милијарди евра извођачима радова који нису изабрани на тендеру, већ директно договорени на основу међудржавног споразума8, Транспарентност Србија
позива Владу Србије да без одлагања објави све уговоре који се односе на све такве пројекте и њихове анексе, као и за пројекте који се реализују на основу посебних закона, уместо применом Закона о јавним набавкама. Ништа мање важно је да грађанима буду представљене информације о томе на основу чега је Влада Србије, у одсуству конкуренције, утврдила да је цена коју је унапред одабрани извођач радова тражио реална, будући да тренутно доступни подаци стварају озбиљну сумњу да то није случај.
1 https://media.srbija.gov.rs/medsrp/dokumenti/196%20Aneks%201.pdf
2 https://www.mgsi.gov.rs/cir/aktuelnosti/vesitsh-zheleznichka-stanica-novi-sad-od-danas-potpuno-u-funkciji
3 https://www.blic.rs/vesti/politika/vucic-otkrio-na-sta-je-potroseno-65-miliona-evra-na-zeleznickoj-stanici-novisad/mgj5wr8
4 https://media.srbija.gov.rs/medsrp/dokumenti/50%20Nadstre%C5%A1nica_april%202021.pdf 5 https://www.media.srbija.gov.rs/medsrp/dokumenti/197%20Aneks%202%20sa%20prilozima.zip
6 https://infrazs.rs/dokumenta_o_padu_nadstresnice/
7 https://novisad.vjt.rs/aktuelnosti/vazno/
8 https://jnportal.ujn.gov.rs/GetDocuments.ashx?entityId=9&objectMetaId=227&documentGroupId=175&associationT ypeId=2&userToken=8d900969-8200-4b35-ba28-6c0b686f72b1
(Транспарентност Србија)