Култура

Kњига о злу у нама и око нас: Роман „Џелат“, Слободана Гавриловића

Исповест партизанског џелата Видана из пожешког села Годовика, који је током Другог светског рата убио „по наређењу и личном уверењу“ око 2.000 политичких неистомишљеника тадашње власти, а који је у 13 наврата избегао сопствену смрт, Гавриловић је преточио у роман, реалистичних и емотивних приказа, указујући на таму у нама и око нас.

Догађаји су истинити, имена ликова аутентична, али не и њихова презимена, а Гавриловић је објаснио да је повод за настанак романа његово дугогодишње истраживање судбине Живојина Павловића, предратног револуционара и интелектуалца кога су комунисти стрељали 1941. године у Ужицу, а које га је довело и до сусрета са „џелатом из Годовика“.

Наводећи да је „Џелат“ прва од четири књиге које планира да објави о џелату Видану, па и његове руком писане мемоаре, за које је рекао да ће бити „заокружена хрестоматија о злу“, Гавриловић је навео да је са њим разговарао од 1983. до 1990. године и да је забележио застрашујуће сведочење, које је његов саговорник, на свакој страници, потврдио потписом.

„Разговори су били мучни, али био је искрен. Сигуран сам у то да му је била потребна исповест. Говорио је истину, а ја сам проверавао оно што је било могуће проверити“, казао је за Данас Гавриловић и објаснио да је Видан рођен 1910. године, да је био заменик командира у ужичком затвору и да је умро 1992. године.

Оценивши да се у књизи, између редова, саопштава много тога што у њој није написано, проф. др Ђуро Шушњић је казао да она „нуди могућности да се говори о митској, историјској, антрополошкој и уметничкој истини“.

„То је дело које делује снагом своје искрености, невиности, чистоте и истине и естетички, етички и људски је вредно. Таква дела су данас права реткост“, оценио је Шушњић. Истакавши да „историју пишу победници који скривају истину“, он је навео да је Главриловић написао дело о сложености људске природе, којим „разоткрива сву таму изван нас и у нама“, напомиње и опомиње“ и да у духу „антрополошког песимизма истиче да су сваки мушкарац и свака жена потенцијални мучитељи“.

Милутин Јовичић Лујо, ужички новинар који из здравствених разлога није присуствовао промоцији, а чији приказ књиге је прочитан, написао је да се Гавриловић доказао и у политици и књижевности, те да је „Џелат“ „истинско уметничко дело трајне вредности, необична књига, не само по тематици, него и по мајсторству приповедања, композицији, језику, стилу“.

„За разлику од многих злочинаца који су у својим мемоарима покушавали да се оправдају, Гавриловићев џелат се тиме хвали и чак сматра да за то заслужује признање, јер је служио својој улози и идеји“, написао је Јовичић и додао да Гавриловић „пише са заносом, једноставним језиком и оригиналним приповедањем“, да је „његова књига сурове лепоте, али да је њена главна нит човекова жеља за хуманијим светом“.

Промоција коначно и у Ужицу

Иако је објављена 2012. године („Албатрос Плус“) и до сада представљена у многим градовима Србије, књига „Џелат“ је тек прексиноћ промовисана у Ужицу, у граду у коме је Гавриловић деценијама живео и радио до одласка у Београд. „Није било прилика, ваљда, али нисам човек који кука и не желим то да објашњавам. Ипак, ово је, после 30 година, прва промоција једне моје књиге у Ужицу“, казао је за Данас Гавриловић, социолог, публициста и аутор неколико књига, члан ДС од њеног оснивања, чији је био високи функционер, а од 2007. до 2012. године био је директор ЈП Службени гласник.

Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!