Здравље

Ко и колико контролише нашу храну?

Београд — Каквог је квалитета храна коју једемо и где се она контролише једно је од најчешће постављаних питања.

Србија је и једина земља у региону која нема Националну референтну лабораторију на коју чекамо већ више од деценију.

Ипак, према најавама у јануару Национална референтна лабораторија почиње са првим анализама.

Министарка пољопривреде Снежана Богосављевић Бошковић каже да ће се лабораторија пуштати у рад сукцесивно, а за то време проверу квалитета хране обављају мање акредитоване лабораторије у Србији.

Наиме објекат и опрема постоје али се још од 2003. чека да лабораторија почне са радом. Министарка пољопривреде каже да су се стекли услови за прве анализе.

“У потпуности је спремно одељење за фитосанитарна испитивања, за семенски и садни материјал, а у наредном периоду план нам је да завршимо одељење за испитивање сировог млека. Значајан део опреме је набављен већ је инсталиран остаје нам још један мали део опреме који ћемо набавити у 2015. за који смо определили средства, буџетом су предвиђена та средства“, каже министарка.

За контролу квалитета искључиво је надлежно министарство пљопривреде. У ветеринарској Инспекцији која контролише храну животињског порекла, тврде да редовно узимају узорке и да је храна у Србији доброг квалитета.

Повезани чланци

“Тако ветеринарска инспекција контролише промет хране као сто је ова млечна пијаца на којој се налазе примарни производјаци који производе сиреве у сопственом домаћинству. Такодје контролисемо и производњу храбне, кланице, млекаре прераде меса, складиста у којим се та храна чува. Тако да моземо бити мирни за сву храну која се налази у регистрованим објектима”, каже Сања Челебићанин из Управе за ветерину.

Ветеринрска инспекција једном месечно контролише и месо од кога се припрема храна у ресторанима и на киосцима. У одбору за здравље међутим сматрају да би неке контроле требало да ради министарство здравља.

“Министарство пољопривреде треба да контролише стоку како она расте. Медјутим када стока, када крава теле када прасе постане храна коју људи конзумирају тада би здравствена струка требало то да контролисе и да узоркује тај материјал”, каже Душан Милисављевић из Одбора за здравље.

Воће и поврће се такодје налази у систему контроле. Оно из увоза контролише фитосанитарна инспекција на границама а од недавно се ради се и мониторинг на пестициде. Оно што производе наши произвођачи је под надзором пољопривредне инспекције.

И опоред свих мера које предузимају надлежни ипак не постоји начин да 100 посто будете сигурни да је храна коју купујете било на пијацама у самопослугама или на киосцима увек у потпуности и исправна. Оно што ипак мозете да урадите за своје здрваље је да обратите пажњу на изглед намирница које купујете и обавезно да читате декларацију. Артикле без декларације не купујте.

 

Б92

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!