Потпредседница Странке слободе и правде Мариника Тепић, навела је да је директор Војно-безбедносне агенције, бригадни генерал Ђуро Јованић, човек кога зову “носач кофера” Александра Вучића на путовањима по Уједињеним Арапским Емиратима. Из само једног погледа на биографију Јованића јасно је да је реч о човеку од поверења за специјалне задатке. Јер како другачије објаснити његово необјашњиво напредовање.
Муњевиту војничку каријеру имали су партизански команданти, од војника постајали генерали без формалног војног образовања, али калећи се у борбама. Један од њих је био генерал Ђоко Јованић, командант Шесте личке пролетерске дивизије „Никола Тесла“ и човек од великог Титовог поверења.
Седам деценија касније, појављује се мајор у плавој ваздухопловној униформи, са плочицом са именом „Ђ. Јованић“ на прсима, ађутант и „носач торбе“ Александра Вучића, тада првог потпредседника Владе.
„Овај ће далеко догурати“, прокоментарисали су неки од официра у пензији, „ађутант је и презива се Јованић.“
Јованић је рођен 1977. године у Апатину у породици личких колониста, Војну академију – интендантски смер – завршио је 2001, а службу започео као командир војничког ресторана на аеродрому у Сомбору. Одатле и потиче надимак „Ђуро Кутлача“ којим су га частили потчињени у Војнобезбедносној агенцији, чији директор је постао 2018. године, како је писао магазин Време. У међувремену, Јовановић је 2004. прешао у Војну полицију на сомборском аеродрому (ту је обука за полицајце у роду РВиПВО), где је до 2006. био командир наставне чете, а од 2006. до 2009. је у Криминалистичко истражној групи, прво као референт, а потом један од начелника одсека.
Како је Нова.рс писала Ђуро Јованић је за свега четири године успео да напредује од чина капетана до пуковника.
Официр је којег представници Војног синдиката оптужују да стоји иза прислушкивања њихових чланова.
Најпре је, како тврде из ВСС, био ађутант некадашњег министра одбране Александра Вучића, да би након тога, за време мандата министара Братислава Гашића и Зорана Ђорђевића, периоду од 2012. до 2015, чак три пута ванредно унапређиван од капетана до генерала.
На то је на конференцији за новинаре указала и потпредседница ССП Мариника Тепић. Она је навела се Јованић у претходном периоду трудио да остане ван очију јавности, те да је председник Србије, Александар Вучић, заслужан за његов успон.
„Он му је био лични пратилац, задужен за безбедност од 2012. године, кад је Вучић постао министар одбране, а данас је догурао до директора ВБА. На том путу Јованић је три пута унапређен мимо прописа. А недавно је такође, мимо прописа, добио стан од готово 100 квадрата“, изјавила је Тепић.
Додала је да је Ђуро напредовао, иако је, како каже, падао на врло важним испитима.
„Поставља се питање да ли је он овим награђен зато што је прикривао лица из криминогене средине око Вучића или зато што је заташкавао одговорност ВБА у афери о наводном прислушкивању Александра Вучића или је напредовао зато што је прикривао шверц оружја, иако ВБА прва увек има ове податке. Можда је награђен и зато што је постао носач кофера на својим учесталим путовањима по Уједињеним Арапским Емиратима“, рекла је Тепић.
Сумњив рад директора ВБА
Подсетимо, Војни синдикат Србије (ВСС) је упутио представку инспектору војних служби безбедности, у којој тражи да се испита рад директора ВБА, односно зашто су ресурси те војне службе безбедности коришћени за тајно праћење активности синдиката, његових чланова и чланова њихових породица.
Из овог синдиката су нам такође рекли да је на њихову адресу стигла и притужба на поступак доделе службеног стана у Јованићу у којој се наводи да му је претходни министар одбране, Александар Вулин, пред одлазак са дужности, под сумњивим околностима и супротно прописима, експресно доделио стан преко реда и ван ранг листе.
Да Јованић ужива повлашћени положај у неколико наврата је истицао Новица Антић, председник ВСС, који је за наш портал рекао како је директор ВБА муњевитом брзином напредовао до чина генерала.
„Законом о Војсци Србије прописано је време које војно лице, у конкретном случају официр, треба да носи неки чин, као и када редовно или ванредно може бити унапређено у виши чин. Да би један официр напредовао од чина капетана до пуковника, по закону у редовним околностима треба да прође најмање 15 година. Да би био ванредно унапређен мора да је учинио неко херојско дело или дело од посебног значаја за Војску или државу и да је провео у чину најмање половину времена прописаног за ношење тог чина“, наводи он.
До стана преко реда
Према његовим речима, у случају ванредног унапређења Ђуро је грубо прекршен закон јер није испуњен ниједан закоснки услов.
„ Ако узмемо у обзир да о стањима у служби официра чина од мајора до пуковника одлучује министар, онда је јасно ко је најодговорнији што је он данас најмлађи генерал у историји ВС, који је од управника војничког ресторана у Сомбору до генерала контраобавештајне службе у којој нема ни дана радног стажа, стигао за свега 15 година. Док велики број официра и подофицира Војске Србије један чин носи по 15 година, Јованић је за то време био 4 пута незаконито ванредно унапређен“, упозорава Антић.
Он је тада навео и да је Јованић преко реда добио стан квадратуре која му не припада.
Портал Нова.рс је овим поводом навода о Јованићу контактирао надлежне у ВБА и Министарству одбране, али одговор никада нисмо добили.
Извор: Нова, Време
BANANA DRZAVA…